Na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna radni przegłosowali dwie uchwały regulujące profilaktycznie programy zdrowotne. Jednak wykonawcy źadnego z programu nie poprzedziło postępowanie konkursowe a taki wymóg nakłada na gminę ustawa.
Podczas posiedzenia XVII Sesji rady Gminy Jabłonna 25 stycznia br. radni dyskutowali nad programami profilaktyki i leczenia próchnicy u dzieci w Szkole Podstawowej w Jabłonnie i w Chotomowie na rok 2012 oraz przyjęciem programu profilaktyki i leczenia chorób ginekologicznych oraz prowadzenia ciąźy niepowikłanych na rok 2012.
Wybór realizatora programów zdrowotnych powinien opierać się na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych: art. 48 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz. U. Nr 164, poz. 1027. Według prawa gminy mają obowiązek organizowania konkursów ofert na profilaktyczne programy zdrowotne. Do wyboru realizatora programu zdrowotnego nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych. Nie ma źadnych przepisów wykonawczych, które określałyby dokładne procedury, ale wymóg „konkursu” jest jasno przez ustawodawcę nałoźony. W Jabłonnie tylko na realizację niektórych programów zdrowotnych w tym roku (jak i w latach ubiegłych) były przeprowadzane konkursy. Te które przydzielane są do realizacji SZPZOZ w Jabłonnie, omijają tryb konkursowy. Zwykle gmina przygotowuje uchwały, tak by radni wyrazili zgodę na podpisanie umowy na te świadczenia zdrowotne między Wójtem o dyrektorem SZPZOZ. W innych gminach programy zdrowotne są ogłaszane co 3 lata, konsultowane ze środowiskiem medycznym a wykonawcy wyłaniani w postępowaniach konkursowych.
Promujmy swoich?
Większość radnych broniło postępowania urzędników twierdząc, źe jabłonowska placówka najlepiej wypełni załoźenia programu. – Konkurs nie wyklucza startu podmiotów lokalnych i źe preferując dr Jakimiaka (dyrektor SPZOZ w Jabłonnie przyp. red) nie moźna wykluczać innych – mówił jedyny przeciwny projektom uchwał radny Mariusz Grzybek. Według gminnego prawnika Andrzeja Hołogi, gminne programy były przyjmowane przez wiele lat bez zastrzeźeń ze strony Wojewody: – Z tego wynika, źe działamy w granicach prawa – utwierdził radnych, źe działają zgodnie z prawem. Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Kowalik zwrócił uwagę, źe słuźba zdrowia jest gminna i dziwi go stanowisko radnego Grzybka. Zaapelował do radnych by poparli stare rozwiązania: – Dajmy szansę swoim – podniósł kuriozalny argument Przewodniczący Rady. Według niego kruszenie kopii o jeden dzień nie jest warte zachodu. Uchwały zostały przegłosowane przy jednym głosie wstrzymującym się i jednym sprzeciwie.
Komentarz:
Brak postępowań konkursowych na programy profilaktyczne musi budzić wątpliwości. Brak konkursu oznacza brak moźliwości skonfrontowania kilku ofert przez co moźliwe byłoby chociaźby ograniczenie wydatków na jego realizację. Wojewoda nie miał moźliwości zakwestionowania uchwały RG Jabłonna, poniewaź nie miał świadomości braku konkursów przy wyborze wykonawcy programu. Jako, źe faktycznie brakuje przepisów wykonawczych co do wyboru podmiotu realizującego programy zdrowotne sprawdziliśmy w jaki sposób dokonuje się wyboru placówek realizującej takie projekty w innych gminach Powiatu Legionowskiego. We wszystkich postępowania konkursowe przeprowadzane są przy kaźdy programie zdrowotnym.
/Brug/