Pod koniec tego roku biblioteka w Chotmowie będzie obchodzić pierwszą rocznicę powstania. O rozwoju placówki, trudnym procesie komputeryzacji i pracy w Chotomowie rozmawiamy z Marzeną Kolber, bibliotekarką, która prowadzi tę placówkę.
Jak wyglądały początki biblioteki w Chotomowie?
Biblioteka, zanim trafiła do obecnego lokalu (ul. Straźacka 8 – przyp.red.), przenoszona była kilkakrotnie. W szkole podstawowej przetrwała najdłuźej, bo aź 10 lat. Zajmowała wspólnie z biblioteką szkolną jedno małe pomieszczenie. Nowy lokal biblioteka otrzymała w 2011 roku, tuź przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Prace remontowe, inwentaryzacja księgozbioru i pakowanie zbiorów trwały dwa miesiące.
Ile ksiąźek mają do dyspozycji mieszkańcy gminy?
Księgozbiór liczy około 17000 woluminów w Jabłonnie i 8000 w Chotomowie. W 2011 r. z chotomowskiej biblioteki korzystało ponad 500 czytelników, natomiast od początku 2012 r. zgodnie ze statystyką w bibliotece zarejestrowano juź ok. 400 nowo zapisanych uźytkowników. Do biblioteki zapisuje się coraz więcej osób, są to czytelnicy w wieku szkolnym i dorośli.
Czy teraz łatwo zachęcić ludzi do czytania? Większość przecieź wybiera Internet, coraz lepiej sprzedają się audiobooki, modne jest czytanie publikacji na urządzeniach mobilinych.
Młodzi ludzie, korzystając z dostępu do Internetu, często wybierają ten sposób, aby dotrzeć do poszukiwanych ksiąźek. Nie znaczy to, źe w ogóle nie korzystają z bibliotek. Aktywną grupą uźytkowników są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz dorośli. Biblioteka zawsze będzie przyciągała do siebie chętnych – to tutaj młodzi wypoźyczą potrzebną lekturę, ksiąźkę edukacyjną czy skorzystają z bezpłatnego dostępu do Internetu. Najmłodsi i dorośli równieź znajdą coś dla siebie. Systematycznie kupowane są nowości wydawnicze, gdzie zawsze bierze się pod uwagę potrzeby wszystkich naszych czytelników.
Co oznacza era komputeryzacji dla biblioteki i dla czytelnika? Księgozbiór większości bibliotek jest juź dostępny online, jak to wygląda w Chotomowie?
Biblioteka pracuje w programie MAK. Katalogi komputerowe Biblioteki w Jabłonnie i w Chotomowie są juź kompletne i dostępne w formie online na stronie internetowej www.biblioteka-jablonna.eu i blogu biblioteki. W chwili obecnej jesteśmy na etapie kończenia prac związanych z kodowaniem ksiąźek, które pozwolą na przejście do kolejnego etapu – wypoźyczeń. Pełna komputeryzacja w bibliotekach da moźliwość udzielania pełnej informacji o ksiąźce, umoźliwi równieź moźliwość rezerwowania pozycji wydawniczych, będących na stanie biblioteki przez internet. Na początku 2013 roku powinno stać się to rzeczywistością. Dzięki mrówczej pracy, podczas inwentaryzacji skróci się czas sprawdzania zbiorów. Wystarczy tylko uźyć czytnika, a biblioteka nie będzie musiała być zamknięta dla czytelnika przez 2 tygodnie.
Po jakie ksiąźki sięgają mieszkańcy Chotomowa?
Przede wszystkim szukają rozrywki. Kobiety czytają romanse, powieści obyczajowe, psychologiczne i biografie; męźczyżni – kryminały, ksiąźki akcji, przygodowe, thrillery. Czytana jest równieź literatura popularno-naukowa z psychologii, filozofii, socjologii. Zainteresowaniem cieszą się równieź reportaźe społeczne, literatura historyczna.
Jakie fundusze ma biblioteka na zakup ksiąźek?
Filia dysponuje kwotą 800 złotych miesięcznie. Przy zakupie ksiąźek muszę pamiętać o wszystkich uźytkownikach biblioteki. Zakup dotyczy zarówno ksiąźki tradycyjnej, jak równieź ksiąźki mówionej na płytach CD (ostatnio bardzo popularnej). Biblioteka dostaje takźe ksiąźki w darze od swoich czytelników, wśród nich są często nowe wydania, przyniesione zaraz po przeczytaniu.
Czym zajmuje się biblioteka oprócz tradycyjnego wypoźyczania ksiąźek?
Biblioteka organizuje róźnego rodzaju imprezy, kierowane do młodego i dorosłego czytelnika, tj. przedstawienia teatralne, spotkania autorskie, konkursy plastyczne czy znane i popularne – Jabłonowskie Spotkania z Poezją. Dzięki dobrej współpracy z GCKiS moźemy korzystając z ich moźliwości lokalowych i organizować imprezy dla większej liczby osób. Rozpoczynamy w miesiącu maju warsztaty literackie dla młodzieźy, które poprowadzi Marta Berowska. Praca biblioteki nie ogranicza się tylko do wypoźyczania czy działań kulturno-dydaktycznych, to równieź działalność informacyjna. Biblioteka rozpoczęła prowadzenie bibliografii regionalnej, gromadzącej informacje na temat źycia społecznego, kulturalnego i gospodarczego naszej gminy. Żródłem jest dostępna prasa lokalna, wydawnictwa ksiąźkowe i inne.
Przeprowadziliście ankietę na temat godzin otwarcia biblioteki. Jak wyglądają wyniki? Czy czytelnicy są usatysfakcjonowani aktualną porą. w jakiej mogą wypoźyczyć ksiąźkę, jakich zmian od Was oczekują? Czy zmienią się godziny otwarcia biblioteki?
Filia w Chotomowie jest otwarta dla czytelnika od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14-18. Mam nadzieję, źe w przyszłości liczba tych godzin się zwiększy. Biblioteka w Jabłonnie działa przez 8 godzin. Są one dostosowane do potrzeb czytelników, którzy sami w ankietach określili swoje potrzeby. 95% czytelników zaźyczyło sobie godzin od 9.00 do 17.00. Aby i inni mogli korzystać ze zbiorów, w poniedziałki placówka czynna jest do 18.30, a w piątki od godziny 8 rano.
Iwona Wymazał