Już od dzisiaj na terenie Pałacu w Jabłonnie XXII Festiwal “Nauka z Pałacem w tle”. Wstęp wolny

Nauka z Pałacem w Tle

W sobotę i niedzielę (21-22 września) w godz. 10:00 – 16:00 na terenie Pałacu w Jabłonnie (ul. Modlińska 105) odbędzie się XXII Festiwal “Nauka z Pałacem w tle”. Na te dni organizatorzy zaplanowali masę atrakcji takich jak m.in.: wykłady, warsztaty, pokazy i doświadczenia. Wstęp na obydwa dni imprezy będzie bezpłatny.

 

 

Poniżej prezentujemy program XXII Festiwalu “Nauka z Pałacem w tle”:

SOBOTA (21 września)

10:00 – OFICJALNE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU „NAUKA Z PAŁACEM W TLE” – DZIEDZINIEC PRZED PAŁACEM
11:30 – WYKŁAD: „ŻYCIE PO ŻYCIU – CZYLI NAJPIĘKNIEJSZE TERENY POGÓRNICZE W POLSCE”, DR ANDRZEJ GAŁAŚ, INSTYTUT GOSPODARKI SUROWCAMI MINERALNYMI I ENERGIĄ PAN – PAŁAC, SALA BALOWA
12:00 – WYKŁAD: „SKĄD SIĘ BIERZE ENERGIA W ELEKTROWNI I PO CO NAM ELEKTROWNIE JĄDROWE”, DR WIKTOR PAROL, INSTYTUT FIZYKI JĄDROWEJ IM. HENRYKA NIEWODCZAŃSKIEGO PAN – PAŁAC, SALA BALOWA
13:00 – WYKŁAD: „INNOWACYJNE TECHNOLOGIE W NAPĘDACH TOYOTY I LEXUSA”, GRUPA CYGAN – PAŁAC, SALA BALOWA
13:30 – PREZENTACJA MULTIMEDIALNA: „PO CO NAM PSYCHOLOGIA. POLIPSYCHOGRAF JAKO CAŁOŚCIOWA METODA DIAGNOZY SPRAWNOŚCI FUNKCJONALNEJ UKŁADU NERWOWEGO W PSYCHOLOGII I MEDYCNIE”, GRUPA PSYCHOTRONICS – PAŁAC, SALA BALOWA
14:00 – WYKŁAD: „HEJT W UJĘCIU PSYCHOLOGICZNYM I INFORMATYCZNYM”, MGR INŻ. WOJCIECH BOBAK, MGR MARIA WIŚNIEWSKA, WYŻSZA SZKOŁA BIZNESU NATIONAL LOUIS UNIVERSITY – PAŁAC, SALA BALOWA
14:30 – POKAZ Z UŻYCIEM URZĄDZEŃ KOSMETOLOGICZNYCH PRZYGOTOWANY PRZEZ FIRMĘ SKIN ESTHETIC – PAŁAC, SALA MAURETAŃSKA
15:00 – WYKŁAD: „ODRAŻAJĄCY I ZŁY: JAK STRES WPŁYWA NA NASZ ORGANIZM I JAK GO OKIEŁZNAĆ”, PROF. DR HAB. GRAŻYNA GROMADZKA, UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO – PAŁAC, SALA BALOWA
15:30 – POKAZ FILMU, PWK LEGIONOWO – PAŁAC, SALA BALOWA
16:00 – ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO DNIA FESTIWALU

 

 

NIEDZIELA (22 września)

10:00 – ROZPOCZĘCIE DRUGIEGO DNIA FESTIWALU
10:30 – PRELEKCJA NA TEMAT APLIKACJI IM2BE, BARTOSZ JASIŃSKI, FUNDACJA INTELLIGENT TECHNOLOGIES – PAŁAC, SALA BALOWA
11:00 – WYKŁAD: „SUROWCE MINERALNE NICZYM TLEN! BEZ NICH NIE MOŻNA ŻYĆ”, DR ANDRZEJ GAŁAŚ, INSTYTUT GOSPODARKI SUROWCAMI MINERALNYMI I ENERGIĄ PAN – PAŁAC, SALA BALOWA
11.30 – WYKŁAD: „POWRÓT Z GWIAZD: KOMÓRKI MACIERZYSTE W ZDROWIU I CHOROBIE”, DR MACIEJ CIEŚLA, MIĘDZYNARODOWY INSTYTUT MECHANIZMÓW I MASZYN MOLEKULARNYCH PAN – PAŁAC, SALA BALOWA
12:00 – UROCZYSTE WRĘCZNIE NAGRÓD W II KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM „MOJE WSPOMNIENIA Z PAŁACU W JABŁONNIE” – PAŁAC, SALA BALOWA
12.30 – WYKŁAD: „INNOWACYJNE TECHNOLOGIE W NAPĘDACH TOYOTY I LEXUSA”, GRUPA CYGAN – PAŁAC, SALA BALOWA
13:00 – „JABŁONNA PARK PARADE” KONCERT ZESPOŁU „BRASS FEDERACJA”, PAŁACOWE SPOTKANIA Z MUZYKĄ, KONCERT PRZED PAŁACEM
14:00 – WYKŁAD: „PROTONY W WALCE Z NOWOTWORAMI. JAK DZIAŁA RADIOTERAPIA PROTONOWA”, DR INŻ. ANNA SPALENIAK, INSTYTUT FIZYKI JĄDROWEJ IM. HENRYKA NIEWODCZAŃSKIEGO PAN – PAŁAC, SALA BALOWA
14:30 – WYKŁAD: „RELATYWIZM BARW – KONTRASTY”, DR KRZYSZTOF ĆWIERTNIEWSKI – PAŁAC, SALA BALOWA
15:00 – WERNISAŻ WYSTAWY, WŁADYSŁAW SZCZEPAŃSKI – RYSUNKI, ORANŻERIA
15:30 – PREZENTACJA MULTIMEDIALNA: „PO CO NAM PSYCHOLOGIA. POLIPSYCHOGRAF JAKO CAŁOŚCIOWA METODA DIAGNOZY SPRAWNOŚCI FUNKCJONALNEJ UKŁADU NERWOWEGO W PSYCHOLOGII I MEDYCNIE”, GRUPA PSYCHOTRONICS – PAŁAC, SALA BALOWA
16:00 – ZAKOŃCZENIE DRUGIEGO DNIA FESTIWALU

Poniżej prezentujemy listę wystawców, którzy zaprezentują się w czasie najbliższego weekendu na terenie Pałacu w Jabłonnie:

– Archiwum Polskiej Akademii Nauk – „Skarby Polskiej Akademii Nauk” wystawa w Pałacu (sobota i niedziela)
– Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN – „Stwórz własny krater – mikrodeformacje powierzchni gleby i sposoby ich pomiaru”, „Tajemnice prądu i magicznych atramentów”, „Różnorodność bioróżnorodności – nie taki robak straszny jak go malują” prezentacje (sobota)
– Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN im. Jana Kielanowskiego w Jabłonnie – „Żywność w naukowym świetle” warsztaty (sobota)
– Muzeum i Instytut Zoologii PAN – „W gabinecie przyrodnika” zajęcia warsztatowo-pokazowe w Pałacu (sobota)
– Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN – „Maszyny molekularne w naszym ciele” warsztaty w Pałacu (niedziela)
– Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN – prezentacje detektorów cząstek (scyntylatory), detektory wykorzystywane w dozymetrii oraz działający moduł detektora z eksperymentu Pacific Ocean Neutrino Experiment (P-One) (sobota i niedziela)
– Instytut Chemii Organicznej PAN – „Przyjazna chemia” warsztaty (sobota)
– Instytut Inżynierii Chemicznej PAN – „Inżynieria chemiczna – od katalizatora do reaktora” stoisko pokazowe (sobota i niedziela)
– Ośrodek Konferencyjno-Badawczy Instytutu Matematycznego PAN, Pałac Potockich Będlewo – stoisko promocyjne w Pałacu (sobota i niedziela)
– Instytut Sztuki PAN – „Powrót do krainy dzieciństwa, czyli opowieść o dawnych zabawkach i nie tylko”, prezentacje i warsztaty (niedziela)
– Narodowe Centrum Badań Jądrowych – „Budowa, działanie i zastosowania reaktorów jądrowych; komora gorąca; bramka radiometryczna, generowanie prądu” (niedziela)
– Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – pokaz Słońca przez teleskop (plany słoneczne, wybuchy plazmy), warsztaty popularnonaukowe, doświadczenia z zakresu fizyki i optyki, kosmiczne kolorowanki (sobota)
– Muzeum Gazowni Warszawskiej – „W aptece Ignacego”, warsztaty (sobota)
– Fundacja PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza – Mobilne Laboratorium Naukowe „Być jak Ignacy. Nauka w drodze”, pokazy i zajęcia w Naukobusie (niedziela)
– Centrum Nauki Kopernik – warsztaty: „Daktyloskopia” (o godz. 10.00) i „Nocne niebo” (o godz. 13:30) (sobota)
– Państwowe Muzeum Archeologiczne – pokazy i warsztaty z tkactwa pradziejowego (sobota i niedziela)
– Muzeum Sportu i Turystyki – warsztaty: zaprojektuj własną pochodnię olimpijską, strefa aktywności: strzelanie z plastikowego łuku, pistolet laserowy, gra rodzinna cornhole (sobota)
– Freelab – pokazy druku 3D, ścianka kinetyczna, reaktor glonowy, łapacz mgły, warsztaty z projektowania w środowisku Grasshopper (sobota i niedziela)
– Ensemble3 – prezentacja „Kryształy fotoniczne i półprzewodnikowe”, stoisko w Pałacu (sobota i niedziela)
– Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki – „Elektryzujące warsztaty diodowe – ESSA” stoisko w Pałacu (sobota i niedziela)
– Grupa Psychotronics – stanowiska diagnostyczne: współczesne narzędzia do pomiaru zmiennych psychomotorycznych, konkurs sprawnościowy, stoisko w Pałacu (sobota i niedziela)
– Fundacja Intelligent Technologies – warsztaty „Ekologiczne Malowanie Świata Barwami Dziecięcej Wyobraźni” (niedziela)
– Fundacja Wega – „Węgiel niezwykły pierwiastek”, doświadczenia, budowa modeli cząsteczkowych, obserwacje przez mikroskop (niedziela)
– Stowarzyszenie Rabyte – pokazy robotów: Sarmatron, Combat. Druk 3D – prezentacje, praktyczne zastosowanie (sobota i niedziela)
– Grupa Cygan TOYOTA i LEXUS – prezentacja samochodów z napędem elektrycznym, hybrydowym, benzynowym i wodorowym – stoisko pokazowe przez Pałacem (sobota i niedziela)
– Wyższa Szkoła Biznesu National Louis University – stanowisko multimedialne z drukarką 3D, okularami VR – stoisko w Pałacu (niedziela)
– SKIN ESTHETIC – „Technologia HI-TECH czyli kosmetologia estetyczna”, pokaz z użyciem zaawansowanych urządzeń o godz. 14.30, darmowe konsultacje z kosmetologiem i badanie skóry urządzeniem VISIA, stoisko w Pałacu (sobota)
– PWK Legionowo – „Gry i zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych”, pokaz filmu: sobota o godz. 15.30 (sobota i niedziela)
– Pracownia Badań i Edukacji Historycznej – warsztaty i pokazy: drzeworyty z okresu średniowiecza i renesansu, prasa Guttenberga, wykonywanie odbitek (sobota i niedziela)
– Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – warsztaty związane z wykładem “Odrażający i zły: jak stres wpływa na nasz organizm i jak go okiełznać” – stoisko w Pałacu (sobota)
– Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – stoisko promocyjne w Pałacu (sobota i niedziela)
– Cuboro – zajęcia edukacyjne z klockami Cuboro: „Budowanie i główkowanie z Cuboro” (sobota i niedziela)
– Fundacja Nowy Ja – rozmowy z psychologiem „Jak zadbać o zdrowie psychiczne” (sobota i niedziela)
– Starostwo Powiatowe w Legionowie – stoisko promocyjne Powiatu Legionowskiego (sobota i niedziela)
– Gmina Jabłonna – „Bańki mydlane z Gminą Jabłonna” (sobota i niedziela)
– Gminne Centrum Kultury w Jabłonnie – warsztaty przygotowane przez Pracownię Kreatywną GCK (sobota)
– Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie – warsztaty: z tworzenia papieru czerpanego z makulatury i warsztaty z Ebru – tureckiej sztuki ozdabiania papieru (niedziela)
– Nadleśnictwo Jabłonna – Lasy Państwowe – „100 Lecie Lasów Państwowych jako przykład dbałości o lasy wokół nas – czyli tropiciele leśnych dobrych zachowań” warsztaty (sobota)
– Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie – „Laboratorium przyrodnicze” warsztaty (sobota)
– II Liceum Ogólnokształcące w Legionowie – „Zobacz, jak ciekawa jest nauka mędrca szkiełkiem i okiem” pokazy (sobota)
– Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym – „Przygody przyrodniczo-matematyczne”, pokazy, konkursy i doświadczenia (sobota)
– Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie – „Technikum w Legionowie to ponadczasowe nauczanie zawodu”, doświadczenia, preparaty mikroskopowe, model pompy ciepła, quizy (sobota i niedziela)
– Przedszkole Gminne w Jabłonnie – malowanie buziek, kącik plastyczny, kącik sensoryczny, strefa zabaw ruchowych (sobota)
– Galeria Sztuki Polish Art and Design – „Twórczość wielkich malarzy”: malowanie, puzzle, zajęcia plastyczne dla dzieci (sobota i niedziela)
– Dynioland – warsztaty i mini-wykład „Wszystko o dyniach” (niedziela)
– PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonie, Pałac w Jabłonnie – stoisko organizatora, materiały promocyjne Partnerów Festiwalu: Polskiej Akademii Nauk, Gaz-System, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Polskiej Grupy Porcelanowej. (sobota i niedziela)