Na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna radni przegłosowali uchwałę pozwalającą Urzędowi Gminy na przystąpienie do procedury sporządzania planu ogólnego dla całej gminy, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
25 listopada 2024 r. odbyła się VII sesja Rady Gminy Jabłonna w kadencji samorządowej 2024-2029. Jedną z uchwał, którą w tym dniu przegłosowali radni była ta dotycząca podjęcia procedury sporządzania planu ogólnego dla całej Gminy Jabłonna. Plan ogólny ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Za przyjęciem powyższej uchwały byli wszyscy radni, którzy tego dnia byli obecni na VII sesji Rady Gminy Jabłonna.
– Wnioskodawcą jest Wójt Gminy Jabłonna, który przedłożył projekt niniejszej uchwały do Rady Gminy Jabłonna. Zgodnie z art. 13a ust. 1 w/w ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, obszarem objętym opracowaniem sporządzenia planu ogólnego gminy są granice administracyjne gminy Jabłonna z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalone przez ministra właściwego do spraw transportu. Konieczność przystąpienia do sporządzenia Planu Ogólnego Gminy Jabłonna wynika z Ustawy z dnia 7 lipca 2023r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz. 1688), która weszła w życie w dniu 24 września 2023r. W wyniku tak przeprowadzonej reformy planistycznej, z dniem 1 stycznia 2026 r. z mocy w/w ustawy przestanie obowiązywać Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowani przestrzennego gminy Jabłonna, a w jego miejsce ustawodawca wprowadził nowy rodzaj aktu planowania przestrzennego w postaci planu ogólnego gminy, stanowiącego przepis prawa miejscowego. Opracowanie planu ogólnego gminy jest zadaniem obligatoryjnym gminy, a niniejsza uchwała jest uchwałą intencyjną, umożliwiającą rozpoczęcie prac nad projektem Planu Ogólnego Gminy Jabłonna. Biorąc pod uwagę powyższe, Rada Gminy Jabłonna uznaje za zasadne podjęcie przedmiotowej uchwały i rozpoczęcie procedury sporządzania Planu Ogólnego Gminy Jabłonna. – czytamy w uzasadnieniu uchwały przegłosowanej przez radnych w tej sprawie.
Mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć
Podjęcie opisanej w powyższej uchwale procedury dotyczącej opracowania planu ogólnego dla całej Gminy Jabłonna formalnie otworzy drzwi do rozpoczęcia konsultacji ze społeczeństwem w tym zakresie.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.
Podsumowując nowe przepisy wprowadzają do planu ogólnego obowiązkowe gminne standardy urbanistyczne oraz fakultatywne gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Pierwsze z wymienionych mają określać m.in. maksymalną intensywność zabudowy, wysokość budynków i udział powierzchni zabudowy. Drugie będą dotyczyć dostępności do szkół podstawowych, przystanków transportu zbiorowego, aptek, placówek pocztowych, posterunków policji, straży pożarnej czy też obszarów zieleni publicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy mają sporządzić plany ogólne najpóźniej do końca grudnia 2025 roku.
W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego plan ogólny będzie miał rangę aktu prawa miejscowego i będzie wiążący dla wszystkich mieszkańców na obszarze danej gminy. Oznacza to, że zarówno plany miejscowe jak i decyzje dotyczące warunków zabudowy, czyli tzw. „wuzetki”, będą musiały być zgodne z planem ogólnym gminy.