Ledwo komisja ds. podtopień rozpoczęła swoją pracę, a już jej istnienie zostało zakwestionowane przez Wojewodę. Okazało się, że uchwała dzięki której powołano ją do życia, jest niezgodna z prawem.
20 czerwca 2012 Rada Gminy Jabłonna podjęła uchwałę w sprawie stanowiska Rady Gminy Jabłonna, dotyczącej działań Wójta związanych z podtopieniami obszarów Gminy Jabłonna. Konsekwencją powyższej uchwały było kolejne wystąpienie Rady 21 listopada 2012 w sprawie powołania zespołu ds. podtopień obszarów Gminy Jabłonna. Teraz pojawiły się jednak wątpliwości co do legalności połączenia pracy władz wykonawczych, uchwałodawczych i społeczeństwa .
Wadliwa uchwała
–Wojewoda Mazowiecki w trybie nadzoru może w ciągu 30 dni od przekazania mu uchwał, pojętych na sesji, uchylić je w trybie nadzoru zgodnie z ustawą o Samorządzie gminnym (art. 91 ust. 1). Obie uchwały uprawomocniły się w powyższym trybie, Wojewoda nie wniósł do nich żadnych uwag ani zastrzeżeń – mówi rzecznik prasowy UG Jabłonna Michał Smoliński. Tłumaczy, że zgodnie z obecną interpretacją organu nadzoru (Wojewody), powołanie zespołu składającego się z radnych oraz mieszkańców, powinno nastąpić w formie zarządzenia Wójta. Przedstawiciel wojewody skontaktował się z UG Jabłonna i prosił, by jedną z uchwał zmienić, a drugą uchylić. Powodem tego jest fakt, że Rada Gminy nie może powoływać mieszanej komisji. W związku z powyższym przygotowano projekt uchwały zmieniającej uchwałę. Zastępca Wójta Gminy Jabłonna Tadeusz Rokicki twierdzi, że jest to zabieg jedynie formalny i komisja może działać w obecnym składzie.
Wojewoda sugerował
– Urzędnicy Gminy Jabłonna obiecali zrobić autokorektę wadliwej uchwały. Zgodnie z zasadą pomocniczości, zwykle staramy się samorządom sugerować – mówi Ivetta Biały rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego. Jeśli nie ma woli współpracy, wtedy wojewoda podejmuje ostrzejsze kroki. Wójt może powoływać ekspertów, by pełnili funkcję doradczą. Musi jednak być to zgodnie z prawem.
Skarga do sądu
Mariusz Grzybek podczas sesji zwrócił uwagę, że nie widzi zasadności podejmowania kolejnej uchwały, ponieważ wójt zwykle wydaje zarządzenia bez takiej procedury. Ale jeśli uchwała nie zostałaby uchylona, wojewoda musiałby wszcząć specjalny tryb postępowania, przysługiwałaby mu skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Radni wyrazili wiec zgodę na te zmiany.
Wyzwania przed komisją
Przed komisją, która zechciałaby zająć się na poważnie tematem zagrożeń podtopieniami, stoją kolejne wyzwania. Gminy bowiem coraz częściej walczą o środki zewnętrzne, przypominają o swoich problemach w urzędach państwowych i aktywnie uczestniczą w spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez urząd wojewódzki. Takich szkoleń jest dużo. Jeśli samorządy nie mają odpowiednich kompetencji, mogą kontaktować się z biurem prawnym wojewody mazowieckiego, który w ich imieniu podejmie interwencję. Kompetencje dotyczące nadzoru nad obiektami melioracyjnymi są bardzo podzielone. Drobna melioracja, wały i przepusty, kanały główne i szczegółowe podlegają pod różne placówki organizacyjne. Jak zapewnia rzecznik wojewody, można radzić się również w sprawie odszkodowań i zaprasza do współpracy.
– Wolą Wójta Gminy niezmiennie jest rzetelne wyjaśnienie przyczyny podtopień w naszej gminie, tak by w przyszłości nie dopuścić do podobnej sytuacji. Powołanie komisji w trybie zarządzenia Wójta pozwoli na dalszy udział mieszkańców w pracach komisji – uspokaja w imieniu władz jabłonowskich rzecznik gminy.
iw