Zagadnienia związane z ograniczeniem niskiej emisji to kwestie wysoce aktualne w kontekście zagadnień dotyczących ochrony środowiska, a także zdrowia społeczeństwa funkcjonującego w coraz mniej przyjaznym, zanieczyszczonym środowisku.
Najbardziej ekspansywnymi źródłami zanieczyszczenia atmosfery są źródła związane z działalnością człowieka, a mianowicie: lokalne kotłownie i transport samochodowy. Niska emisja związana jest ze źródłem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego niezwykle szkodliwymi gazami i pyłami powstającymi około 40 m nad ziemią. Dlatego też Gmina Jabłonna w czerwcu 2015 r. wprowadziła Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.
Wśród występujących zanieczyszczeń wyróżnia się takie szkodliwe substancje jak: metale ciężkie, tlenki siarki, tlenki azotu, dioksyny i furany. Pozostają one nie bez wpływu na organizm człowieka wywołując choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia czy nowotwory.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt rodzaju wykorzystywanego paliwa do ogrzania domów i mieszkań, które spalane jest w domowych kotłowniach i piecach. Niska jakość wykorzystywanego opału, niezadowalająca sprawność domowych palenisk, czy proces tzw. niepełnego spalania wpływają na zwiększone uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji.
Lokalne władze starają się podejmować działania umożliwiające nie tylko ocenę sytuacji w gminie w zakresie działań związanych z koniecznością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do atmosfery, ale także opracowują dokument strategiczny służący rozwojowi gminy w postaci Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwia ocenę aktualnego stanu powietrza atmosferycznego, zdefiniowanie koniecznych działań w zakresie ochrony środowiska i zaplanowanie konkretnych zadań do realizacji w kontekście ograniczenia emisji, poprawy efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł w najbliższym horyzoncie czasowym.
Gospodarka niskoemisyjna stanowi jeden z priorytetów zaplanowanych w programach dotacyjnych Unii Europejskiej, a powstający dokument Planu Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwi pozyskanie środków finansowych dla gminy w nowej perspektywie finansowania Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Wszyscy mieszkańcy gminy mają możliwość wspólnego tworzenia obecnych warunków, w których żyjemy, pracujemy, a także umożliwienia przyszłym pokoleniom korzystania z dobrodziejstw czystego, nieskażonego działalnością człowieka środowiska naturalnego. Nasze działania bowiem skierowane na wybór przyjaznych środowisku, sprawnie funkcjonujących systemów grzewczych, prowadzone niezbędne prace termomodernizacyjne budynków, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jako źródeł ciepła mają niebagatelny wpływ na poprawę jakości powietrza, a w konsekwencji na jakość i długość naszego życia.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej w Gminie Jabłonna współfinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.