Stołeczny Komisarz Wyborczy zaakceptował wnioski Społecznej Inicjatywy Lokalnej (SIL) o referendum lokalne w sprawie odwołania przed upływem kadencji wójtów gmin Jabłonna i Wieliszew – Olgi Muniak i Pawła Kownackiego. Obecnie trwa akcja zbierania podpisów wśród mieszkańców wspomnianych gmin.
Inicjatorzy referendów lokalnych w sprawie odwołania przed upływem kadencji wójtów gmin Jabłonna i Wieliszew – Olgi Muniak i Pawła Kownackiego – zaczynają zbierać podpisy wśród mieszkańców wspomnianych gmin. Zgodnie z obowiązującym prawem mają na to 60 dni, od momentu złożenia stosownego powiadomienia, spełniającego wymogi ustawowe u odpowiedniego Komisarza Wyborczego.
Kiedy potwierdzono wnioski o referendum?
Wniosek z 17 września br. o referendum w sprawie odwołania wójt Olgi Muniak został oficjalnie potwierdzony przez Komisarza Wyborczego w Warszawie 26 września br., zaś otrzymanie uzupełnionego wniosku z 19 września br. o referendum w sprawie odwołania wójta Pawła Kownackiego, stołeczny Komisarz Wyborczy potwierdził 27 września br. Pisma w sprawie przyjęcia wspomnianych wniosków, oznaczające poniekąd zgodę na przeprowadzenie referendów w tych dwóch gminach, zostały wysłane do inicjatorów referendów tradycyjną pocztą. – Dopiero 2 października br. otrzymaliśmy pocztą informację od Komisarza Wyborczego w Warszawie o przyjęciu naszych wniosków w sprawie tych dwóch referendów – poinformował Radomir Czauderna, pełnomocnik inicjatora referendum w sprawie odwołania wójt gminy Jabłonna, Olgi Muniak.
Do kiedy muszą zebrać podpisy?
60-dniowy termin, wyznaczony do zebrania odpowiedniej ilości podpisów wśród mieszkańców gmin Jabłonna i Wieliszew, niezbędnej do przeprowadzenia wspomnianych referendów, zaczął już biec – od 17 września br. w przypadku gminy Jabłonna i od 19 września br. w przypadku gminy Wieliszew. Tym samym, mniej więcej do połowy listopada br. działacze SIL-u powinni zebrać odpowiednią ilość podpisów, niezbędną do przeprowadzenia wnioskowanych referendów w tych dwóch gminach. – Zamiast posłużyć się pocztą elektroniczną, czy też przekazaniem nam skanu swojego pisma w tej sprawie, Komisarz Wyborczy wybrał najwolniejszą drogę poinformowania nas o zaakceptowaniu naszych wniosków. Tym samym, zgodnie z obowiązującym prawem mamy ok. 20 dni mniej na zebranie podpisów wśród mieszkańców. Straciliśmy ok. 1/3 czasu, oczekując na formalne potwierdzenie, że nasze powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia referendów lokalnych w gminach Jabłonna i Wieliszew spełniają wymogi ustawowe – wyjaśnili przedstawiciele SIL-u.
Ile potrzeba podpisów za referendum?
Zgodnie z przepisami ustawy z 15 września 2000r. o referendum lokalnym, referendum takie może się odbyć po zebraniu podpisów od co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców danej gminy. Liczbę tych osób zobowiązany jest podać inicjatorowi referendum wójt danej gminy. W przypadku gmin Jabłonna i Wieliszew, aby wnioskowane referenda o odwołanie wójtów tych gmin mogły zostać przeprowadzone, działacze SIL-u powinni zebrać ok. 1 tys. podpisów wśród mieszkańców z każdej z tych gmin. Radomir Czauderna, jeden z inicjatorów referendum w gminie Jabłonna, zapowiada, że działacze SIL-u będą starać się zebrać nieco więcej głosów, niż to przewiduje wspomniana powyżej ustawa. Podobne działania zapowiadają też Józef Tyski i Karolina Długołęcka, przedstawiciele SIL na terenie gminy Wieliszew.
Trwa zbieranie podpisów
Akcje zbierania podpisów wśród mieszkańców gmin Jabłonna i Wieliszew już trwają. Mieszkańcy chcący poprzeć inicjatywy zorganizowania referendów lokalnych w sprawie odwołania przed upływem kadencji wójtów Olgi Muniak i Pawła Kownackiego, mogą składać swoje podpisy na specjalnych formularzach, dostępnych na licznych stoiskach SIL-u oraz na firmowej stronie internetowej tego stowarzyszenia.
ms