Rowerem przez gminę Jabłonna

jablonna-pole-golfowe-rajszew

Pole golfowe w Rajszewie (fot. GP/mm)

Gmina Jabłonna położona jest w południowo-zachodniej części powiatu legionowskiego. Od zachodu graniczy z Nowym Dworem Mazowieckim, od południa z Warszawą, od północnego-wschodu z Legionowem, od wschody z gminą Nieporęt, a od północy z gminą Wieliszew. Od Łomianek oddziela ją Wisła.

W skład gminy Jabłonna wchodzi 10 sołectw: Chotomów, Dąbrowa Chotomowska, Boża Wola, Skierdy, Janówek Drugi, Rajszew, Trzciany, Wólka Górska, Suchocin i Jabłonna z siedzibą gminy. To gmina, do której warto wybrać się na przejażdżki rowerowe. Tutaj przyroda zachwyca różnorodnością. Rowerzyści do wyboru mają szlaki nad Wisłą, w Lasach Chotomowskich i Lasach Legionowskich (lasy w południowo-wschodniej części gminy).
Na terenie gminy Jabłonna znajdują się 4 rezerwaty przyrody i prawie 86% pomników przyrody zlokalizowanych na terenie powiatu legionowskiego. Spora ich część znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jabłonnie, który powstał w latach 1774-1784. Aby dojechać do tego miejsca w Jabłonnie, mamy wiele możliwości. Najszybciej z Warszawy od strony Białołęki rowerem pzez wał wiślany. Można też autobusem ZTM (723 i 741). Gdy chcemy dotrzeć z Warszawy do Chotomowa polecamy Koleje Mazowieckie. To najszybszy sposób dotarcia do podwarszawskiej miejscowości.

Szlak krosowy (znaki czerwone)

Szlak krosowy to niezbyt długi szlak rowerowy, który ma swój początek na wałach wiślanych w pobliżu rezerwatu Jabłonna. Koniec także ma na wałach, ale już w okolicach Skierd i Suchocina. Do początek szlaku można dojechać z Jabłonny wałem, czyli Trasą Nadwiślańską Prawobrzeżną oznaczoną kolorem niebieskim (można połączyć dwa szlaki w jedną pętlę). Zjeżdżamy z wału, przecinamy ulicę Wałową i zagłębiamy się w Lasy Chotomowskie, by tam przeciąć ruchliwą szosę 630 Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Lasy w tej części są naprawdę piękne i na pewno spodobają się rowerowym turystom. W maju podziwiać można chronioną konwalię, w czerwcu znaleźć dorodnego borowika, pod warunkiem, że popada deszcz, w lipcu posmakować jagód, a w okolicach sierpnia, września i października zbierać kosze podgrzybków. Trasa poprzez Lasy Chotomowskie jest pagórkowata, crossowa, ale każdy sobie z nią poradzi. Emocji dostarczy także odcinek trasy w Górach Chotomowskich. Po wyjeździe z lasu miniemy z lewej strony Jezioro Trzciańskie (niestety znajdujące się w prywatnych rękach). Mijamy malownicze Trzciany i skierujemy się na południe w stronę wału wiślanego, przecinając po raz drugi drogę 630 (trzeba bardzo uważać na pędzące samochody!!!). Trasę polecam szczególnie dla wspólnych wypadów rodzinnych. To tylko 12,2 km Szlaku Crossowego plus fragment wałem.

TRASA NADWIŚLAŃSKA PRAWOBRZEŻNA (znaki niebieskie)

W opisach tras rowerowych znalezionych w internecie doczytałem, że Szlak Krosowy jest uzupełnieniem Trasy Nadwiślańskiej Prawobrzeżnej. Ja jednak uważam, że Trasa Nadwiślańska Prawobrzeżna uzupełnia Szlak Krosowy. Z resztą można spojrzeć na MAPĘ SZLAKÓW ROWEROWYCH powiatu legionowskiego. Tylko skrajne fragmenty niebieskiego szlaku nie znajdują się w pętli, jaką można zatoczyć jadąc Szlakiem Krosowym i Trasą Nadwiślańską. Dlatego też, moim zdaniem, można zrobić sobie jedną wycieczkę w postaci pętli (Szlak Krosowy – 12,2km, Trasa Nadwiślańska Prawobrzeżna – ok. 7,4km) lub przejechać całą Trasę wałem od granic Warszawy do granicy z Nowym Dworem Mazowieckim – 14,4km. Można też pojechać trasę w obie strony, co da nam prawie 29km. Ja jednak polecam opcję pętli ze Szlakiem Krosowym.
Wracając do trasy wałem wiślanym, to jej ewidentną zaletą jest możliwość podziwiania Wisły. Z niej można zjechać w Jabłonnie i obejrzeć zespół pałacowo-parkowy. Na trasie będziemy też mogli zobaczyć pole golfowe w Rajszewie i grających tam fanów tego ekskluzywnego sportu. Trasa nad Wisłą to też dwa rezerwaty przyrody Ławice Kępińskie i Kępy Kazańskie. Jest to istny raj dla ornitologów, panują tu bowiem idealne warunki lęgowe dla ptactwa. Jedynym minusem tego miejsca w lato jest praktycznie całkowity brak cienia. Fragmentem tej trasy prowadzi również Turystyczny szlak patriotyczny Polski Walczącej. Na wale znajdziemy pozostałości umocnień niemieckich z II wojny światowej. Są to betonowe stanowiska strzeleckie dla karabinów maszynowych. Jest to ósmy punkt tego szlaku z tabliczką i opisem miejsca.

TRASA PUŁTUSKA (znaki czarne)

To szlak rowerowy przebiegający tylko częściowo przez gminę Jabłonna, ale warty przejechania całości (32,3km). Szlak ma swój początek przy stacji PKP Warszawa Choszczówka, gdzie można dotrzeć szybko z Dworca Gdańskiego i Dworca Wschodniego Kolejami Mazowieckimi i Szybką Koleją Miejską. Szlak w granicy gminy prowadzi przez Lasy Legionowskie i przepiękny Rezerwat Bukowiec Jabłonowski. Potem trasa opuszcza gminę Jabłonna i wkracza do Legionowa. Dalsze etapy szlaku prowadzą przez miasto Legionowo i gminę Wieliszew (Lasy Legionowskie – Aleja Róż), aż do zapory w Dębem – przepiękna panorama Narwi i Jeziora Zegrzyńskiego i dalej przez gminę Serock (Lasy Serockie) aż do Zabłocia, gdzie kończy się szlak na granicy z powiatem pułtuskim. Ja zaś mogę polecić znów połączenie dwóch szlaków: Trasy Pułtuskiej i Szlaku Południowego, o którym pisaliśmy w Wokół Jeziora w poprzednim wydaniu poświęconym szlakom rowerowym w gminie Nieporęt. O Szlaku Południowym poniżej.

SZLAK POŁUDNIOWY – (znaki zielone)

Jak już wspomniałem, Szlak Południowy przebiega częściowo przez Gminę Jabłonna. Z prawie 59 km około 20km prowadzi przez Jabłonnę i okolice. Gdybyśmy chcieli przejechać tylko odcinek biegnący przez gminę Jabłonna, proponuję dojechać Kolejami Mazowieckimi do stacji PKP Legionowo Przystanek i stamtąd ruszyć w stronę Chotomowa (tańsza opcja biletu kolejowego niż do samego Chotomowa). W Chotomowie szlak prowadzi wzdłuż torów kolejowych, by wkroczyć w Lasy Chotomowskie i Drogę Rajszewską, którą dojedziemy aż do Rajszewa i ulicy Mazowieckiej, a dalej Wałową do Jabłonny. Szlak mija urząd gminy, gdzie mieściła się karczma i kuźnia (XIX wiek). Następnie przejeżdżamy obok zabytkowego budynku Poczty Polskiej, mijamy obwodnicę i przez osiedle Słoneczna Polana docieramy do Lasów Legionowskich. Tam szlak przecina granicę z Warszawą, na stacji PKP trzeba przenieść rower podziemiami, by przedostać się na drugą stronę lasów. Ponownie wkraczamy na teren gminy i dalej jedziemy Lasami Legionowskimi aż do granicy z gminą Nieporęt. Mój pomysł na dłuższą wycieczkę po gminie Jabłonna to połączenie Szlaku Południowego z Trasą Pułtuską (plus krótki przejazd przez Legionowo): Start: PKP Warszawa – Choszczówka – Lasy Legionowskie – Osiedle Słoneczna Polana – Jabłonna – Rajszew – Lasy Chotomowskie – Chotomów – PKP Legionowo Przystanek (znaki zielone). Potem Szlak Południowy łączy się z Trasą Pułtuską przy ul. Parkowej i dalej za znakami czarnymi – PKP Legionowo – ul. Kościuszki, Handlową, Daliową, Zakopiańską i Kwiatową do Rezerwatu Bukowiec Jabłonowski i dalej do stacji PKP Warszawa Choszczówka.

TRASA NARCIARSKO-BIEGOWA

(znaki pomarańczowe i żółte, oraz niebieskie – mała kilometrowa pętla dla dzieci)

W zeszłym roku w Lasach Chotomowskich powstała trasa narciarsko-biegowa. Zimą przeznaczona jest dla narciarzy, a w inne pory roku dla biegaczy, zwolenników nordic walking jak również można pojeździć nią rowerem. Trasa na rower jest jest chyba zbyt krótka, ale na rodzinną wycieczkę jak najbardziej polecana. Start trasy usytuowany jest na parkingu leśnym przy szosie nr 630 między Jabłonną a Rajszewem po prawej stronie. Kierunek trasy dowolny. Trasa liczy około 5km. Z centrum Chotomowa, trzeba przy kościele skręcić w ul. Bagienną i dotrzeć do granicy lasu, a potem jeszcze do trasy jest ok. 350 metrów. Trasa jest w miarę łagodna, w niektórych miejscach sporo piachu latem.

TRASA BIEGU PO ZŁOTE JABŁKO

W planach gminy Jabłonna jak i amatorów biegania jest stworzenie 10 km trasy biegu, która mogłaby służyć również rowerzystom. Trasa „na papierze” jest już przygotowana, a na jej pętli rozegrała się tegoroczna impreza II Bieg Po Złote Jabłko. Nie jest to łatwe 10 km, o czym przekonywali biegacze po ukończeniu zmagań biegowych w maju tego roku.

INNY POMYSŁ NA CIEKAWĄ WYCIECZKĘ

Gmina Jabłonna graniczy z Nowym Dworem Mazowieckim, a tam mamy okazję pojechać i zobaczyć Twierdzę Modlin. Wycieczkę można rozpocząć w Jabłonnie – Pałac – szosa 630 – następnie ciągiem pieszo-rowerowym Skierdy – Nowy Dwór Mazowiecki, szosa 630 i szosa 53 w prawo w stronę Modlina Twierdzy. Alternatywnie można trasę do Modlina pokonać z Jabłonny przez Chotomów i Lasy Chotomowskie do Skierd lub przez Chotomów, Olszewnicę Starą, Kałuszyn, Krubin. Podstawowa trasa to około 50km z zaliczeniem lotniska w Modlinie. Na pewno nie zawiedziemy się widokami z twierdzy, gdzie Narew wpada do Wisły.