Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt imienia Jana Kielanowskiego Polskiej Akademii Nauk (PAN) chce na terenie swojej siedziby położonej przy ulicy Instytuckiej w Jabłonnie zbudować pracownię z możliwością obrazowania procedur chirurgicznych w czasie rzeczywistym. Realizacja tej inwestycji wymaga przebudowy jednego z należących do tej instytucji budynków. W Starostwie Powiatowym w Legionowie wszczęto właśnie postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji.
19 lutego 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. przebudowa budynku magazynowo-warsztatowego ze zmianą przeznaczenia części budynku na pracownię z możliwością obrazowania procedur chirurgicznych w czasie rzeczywistym. Docelowo przebudowany budynek będzie miał kubaturę blisko 2,6 tys. m³. Inwestycja zrealizowana ma być przy ulicy Instytuckiej w Jabłonnie. Pod wskazanym adresem swoją siedzibę ma Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt imienia Jana Kielanowskiego PAN.
Decyzja administracyjna w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Należy spodziewać się jej w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Czym zajmują się naukowcy z Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt?
Istniejący od 1955 r. Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt imienia Jana Kielanowskiego PAN prowadzi badania w zakresie fizjologii i żywienia zwierząt gospodarskich oraz laboratoryjnych. – Ważna część realizowanych w Jabłonnie badań dotyczy metabolizmu, wykorzystania składników pokarmowych oraz substancji biologicznie aktywnych zawartych w paszach. Analizowana jest także rola, jaką w tych procesach pełnią symbiotyczne mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy. W instytucie prowadzone są unikatowe badania z zakresu neuroendokrynologii i endokrynologii wzrostu, rozwoju oraz rozrodu zwierząt, a także badania nad rozwojem struktury i funkcji przewodu pokarmowego. W ostatnim czasie w instytucie zainicjowano nowoczesne badania nad rolą osi mózg-jelita-mikrobiota w utrzymaniu homeostazy zwierząt. Część prac badawczych jest prowadzona we współpracy z partnerami ze środowiska medycznego. Zwierzęta laboratoryjne i gospodarskie są wykorzystywane jako modele w badaniach nad etiologią, profilaktyką i terapią różnorodnych chorób, szczególnie cywilizacyjnych. Istotny nurt w działalności naukowej instytutu stanowią również prace badawcze związane z programowaniem płodowym i postnatalnym. Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt imienia Jana Kielanowskiego PAN dysponuje nowoczesną infrastrukturą i zapleczem aparaturowym umożliwiającym prowadzenie badań zarówno na modelach in vitro (hodowle komórkowe, bakteryjne i pierwotniacze), ex vivo (hodowle eksplantów) oraz in vivo na drobiu, zwierzętach laboratoryjnych, świniach, owcach i krowach – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej PAN.