Ruszają zebrania wiejskie w Gminie Jabłonna. Pierwsze odbędzie się już dzisiaj w Chotomowie

jabłonna-witacz

Rondo Biskupów Płockich w Jabłonnie fot. (archiwum GP)

W sierpniu i wrześniu br. w poszczególnych sołectwach Gminy Jabłonna odbędą się zebrania wiejskie. Mieszkańcy będą decydować m.in. o kształcie budżetu sołeckiego. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się już dzisiaj (29 sierpnia) o godz. 18 w Chotomowie.

 

 

Zebranie wiejskie to organ uchwałodawczy sołectwa (jednostki pomocniczej gminy), funkcjonujący na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

 

 

Kompetencje zebrania wiejskiego:

Do najczęstszych zadań zebrania wiejskiego należą:

  • uchwalanie rocznego planu wydatków sołectwa
  • rozpatrywanie sprawozdań z pracy organów sołectwa
  • wybór i odwoływanie sołtysa oraz członków rady sołeckiej, oraz stwierdzanie wygaśnięcia ich mandatu
  • opiniowanie na wniosek rady sołeckiej projektów jej uchwał
  • podejmowanie inicjatyw społecznych i gospodarczych przedstawianych organom gminy

Szczegółowe regulacje dotyczące organizacji zebrania wiejskiego znajdują się w poszczególnych statutach. Z reguły prawo udziału w takim zgromadzeniu posiadają wszyscy mieszkańcy sołectwa dysponujący czynnym prawem wyborczym. Zebranie wiejskie zależnie od przyjętych rozwiązań zwoływane może być przez sołtysa, radę sołecką lub organy samorządu gminnego (radę gminy, wójta), a także na wniosek określonej liczby mieszkańców.

Poniżej podajemy harmonogram zebrań wiejskich w najbliższym czasie na terenie gminy Jabłonna:

Zebrania wiejskie w Gminie Jabłonna w 2024 r. (fot. Urząd Gminy Jabłonna)

Wszystkie powyższe zebrania wiejskie zaplanowano na godz. 18

Przypomnijmy, że w czerwcu br. odbyły się zebrania wiejskie podczas których mieszkańcy wybrali sołtysów i rady sołeckie w kadencji 2024-2029. Więcej pisaliśmy TUTAJ.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 8

  1. Katastrofalne zainteresowanie zebraniem wiejskim w Chotomowie. 50 mieszkańców pojawiło sie na zebraniu, w tym sołtys rada sołecka i radny powiatowy. Makabra.

    • O 18 to 3/4 mieszkańców jeszcze w korku na Modlińskiej stoi.

      • chciałam to napisać. jedni stali w korku, zapobiegliwi którzy wybrali SKM czekali 45min na L41… desperat poszedł pieszo ale zasłabł w okolicach rynku w Legionowie bo zabrał za mało wody a w betonzie temp 30 stopnii

  2. zróbcie wreszcie na tym rondzie liczniki świateł…

  3. Dlaczego na ulicy Malborskiej postawiono, aż tyle progów zwalniających, które w dodatku są zbyt wysokie, wąskie? Samochód cały podskakuje i uderza o podwozie, grożąc uszkodzeniem pojazdu przy nawet bardzo małej prędkości. Na ulicy Kisielewskiego są już przecież takie łagodne i szersze, dobrze się przejeżdża.

  4. Szanowny Panie Wójcie, drodzy Radni!
    Jako mieszkaniec, dojeżdżający do pracy przez ulicę Kisielewskiego i Malborską na granicy Jabłonny i Chotomowa, pragnę podziękować za wyremontowanie ich w całości. Mam jednak pytanie… Gdzie był Gminny Inspektor nadzoru, który odbierał prace budowlane? Jaka jest zasadność umiejscowienia na progach zwalniających słupków w pasie jezdni? Proszę o wskazanie zgodnego z prawem w ruchu drogowym (w oparciu o przepisy ustawy o Drogach Publicznych – ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r., tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 19 poz. 115 ze zmianami), a także dla celów spełnienia przepisów przeciw pożarowych, w sytuacjach zagrożenia życia, tegoż przepisu?

    Mianowicie Art. 39. tej ustawy mówi:
    poz. 1. Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby… zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się:
    1) lokalizacji obiektów budowlanych, umieszczania urządzeń, przedmiotów i materiałów
    niezwiązanych z… potrzebami ruchu drogowego; 8) zaorywania lub zwężania.. pasa drogowego;

    „Słupki ustawia się po obu stronach jezdni, w odległości 1 metra od krawędzi jezdni, pasa awaryjnego postoju lub pobocza twardego. Jeśli jest to konieczne ze względu na warunki lokalne, dopuszczalne jest zmniejszenie tej odległości – jednak nie mniej niż 0,5 metra od krawędzi”.

    Konkludując: słupki umiejscowione w pasie drogi są niezgodne z obowiązującym prawem i zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego! Proszę o ustosunkowanie się do mojego pytania i konkluzji. Pozdrawiam Mieszkaniec

  5. Ki.sielewskiego to guanoulica zrobiona z dojazdu na pole, którego poszerzenia przy podziałach nikt nie wymagał, bo po co. Teraz to jeden z bardziej obciążonych ruchem łączników z Legionowem. Ergo jak nie będzie słupków zwężających i progów, to będzie zap.ier.dala.jo i wypadki, w tym z udziałem pieszych, bo na chodnik na tej jednopasmowej arterii nie ma miejsca. A że niezgodne z przepisami? Cóż. Jak 3/4 układu komunikacyjnego gminy Jabłonna. Daje o sobie znać po latach wieśniacko-badylarska mentalność tubylców sprzedających onegdaj działeczki pod zabudowę i ówczesnych władz gminy. Ale były pikniki z wódeczką i to najważniejsze.

    • sprzedający grunty to jedno. a władze które mają referat geodezji czy innej architektury i pozwoliły stworzyć te koszmarki to drugie.

Dodaj komentarz