Gmina Jabłonna ma szansę stać się liderem powiatu legionowskiego w zakresie pozyskiwania energii ze żródeł odnawialnych. We wrześniu ruszają spotkania informacyjne w ramach akcji „Słoneczna Jabłonna – ochrona powietrza poprzez wykorzystanie instalacji solarnych w Gminie Jabłonna”. Zaproszenia są adresowane do wszystkich mieszkańców gminy.
Urząd Gminy planuje wystąpić o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013. Pieniądze mają być przeznaczone na instalację kolektorów słonecznych, które pozwolą zaoszczędzić energii na podgrzew wody.
Kto moźe?
Aby przystąpić do projektu, mieszkaniec Gminy Jabłonna musi posiadać zbiornik na wodę, w którym będzie odbywał się podgrzew. Do tego celu moźna będzie wykorzystać termę gazową, elektryczną lub bojler współpracujący z kotłem gazowym, olejowym lub węglowym. Ponadto instalacja będzie składała się z kolektora i zasobnika do sterowania procesem odzyskiwania ciepła. Na taki cel konieczne będzie przeznaczenie ok 6 m² powierzchni budynku. Według załoźeń, urządzenia te mają zapewnić zapotrzebowanie ciepła na poziomie 60% rocznie, przy większych gospodarstwach do 40%.
Z Gminą w domu
Aby Gmina uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, konieczne będzie zawarcie umowy z mieszkańcami na uźyczenie części nieruchomości. Umowa ta ma obowiązywać przez 5 lat od zakończenia inwestycji, a niezbędna jest, by spełnić załoźenia wniosku aplikacyjnego o fundusze z Unii Europejskiej, który wymaga, by Gmina jako wnioskodawca miała pełne prawo do władania kolektorami oraz tą częścią nieruchomości, na której są one zamontowane. Jak zapewnia urząd, zapisy umowy będą wykorzystane tylko i wyłącznie w celu realizacji projektu obejmującego zakup i instalację zestawów kolektorów.
Ile to będzie kosztować?
W momencie planowania inwestycji załoźono, źe koszt pojedynczej instalacji z jej montaźem to od 14 do 20 tys. złotych w zaleźności doboru wielkości instalacji jednak ostateczne ceny osoby, które zdecydują się na ekologiczny podgrzew poznają dopiero po rozstrzygnięciu przetargu. Mieszkańcy nie będą jednak pokrywać wszystkich kosztów inwestycji. Według załoźeń programu będzie to od 15 do 30% wartości instalacji zatem od 2500 do 5100 zł.
Spotkania informacyjne:
17/09/2010 (piątek) w filii GCKiS w Skierdach, ul. Nadwiślańska 1, o godz. 19.00. 24/09/2010 (piątek) w siedzibie Filii GCKiS w Chotomowie, ul. Straźacka 8, o godz. 19.00
01/10/2010 (piątek) w sali widowiskowej GCKiS w Jabłonnie (Dom Ogrodnika) przy ul. Modlińskiej 102, o godz. 19.00