Przez cały poprzedni tydzień próbowaliśmy skontaktować się z prezesem SMLW Szymonem Rosiakiem. Z uwagi na to, że „był w terenie”, wysłaliśmy pytania mailem.
Odpowiedź na nie otrzymaliśmy w piątek 22 maja. Rezultat tej korespondencji prezentujemy poniżej w formie wywiadu. Rozmowa dotyczy zapowiadanej w ubiegłym tygodniu do likwidacji pętli przy osiedlu Przylesie.
Jaka inwestycja rozpocznie się wkrótce na terenie, który częściowo jest obecnie pętlą autobusową?
Inwestycja, o którą Pani pyta, to budowa domów jednorodzinnych, na którą otrzymaliśmy pozwolenie w ubiegłym roku. Pokrywa się ona z tymczasową pętlą autobusową przy ul. Politechnicznej. W 2014 r. rozpoczęliśmy budowę domów od przeciwległego krańca działki, tak żeby pętla mogła funkcjonować jak najdłużej, a gmina miała więcej czasu na przygotowanie innego rozwiązania.
Zgodnie z naszymi informacjami na czwartkowym spotkaniu (14 maja 2015 r. – przyp. red.) proponował Pan przebudowę ronda przy ul. Akademijnej. Osiedle Leśna Polana i osiedle Przylesie należą do SMLW. Czy nie byłoby to w Pana interesie jako prezesa SMLW, aby pętla pozostała, pod warunkiem podpisania konkretnego porozumienia, w którym gmina Jabłonna zobowiązałaby się do np. przebudowy ronda?
Posiada Pani błędne informacje, osiedle Leśna Polana nie ma nic wspólnego ze Spółdzielnią. SMLW wybudowało osiedle Przylesie, ale właścicielami mieszkań i domów oraz współwłaścicielami gruntu są nabywcy lokali. Spółdzielnia jest właścicielem pięciu budynków w najstarszej części osiedla, zrealizowanych w systemie lokatorskim. Pozostałymi budynkami na os. Przylesie Spółdzielnia zarządza, co może ulec zmianie, właściciele mogą wybrać innego zarządcę.
Co do drugiej części Pani pytania – zamierzamy dokładnie tak zrobić: podpisać porozumienie z władzami Jabłonny i udostępnić jego treść mieszkańcom os. Przylesie, żeby oni sami mogli stać się gwarantami należnych im praw.
W 2013 r. w piśmie skierowanym do Urzędu Gminy przypominał Pan, że na wspominanej działce zamierza Pan rozpocząć inwestycję. Czy w piśmie była również data, kiedy to nastąpi? Czy były rozmowy pomiędzy Panem a włodarzami gminy Jabłonna rozważające możliwe rozwiązania problematycznej sytuacji, która pojawi się już w czerwcu? Jakie były efekty tych rozmów?
W piśmie z 2013 roku nie było konkretnej daty, natomiast przekazaliśmy ówczesnym władzom gminy przybliżony termin rozpoczęcia prac podczas rozmów, które odbyły się parę tygodni po wysłaniu pisma. Zapewniliśmy wtedy, że rozpoczniemy budowę w 2014 roku i do czasu, kiedy nie będzie to powodowało opóźnień w pracach, nie będziemy prosić o usunięcie naniesień, a gmina do tego czasu wymyśli i zastosuje inne rozwiązanie. Postępowaliśmy zgodnie z tymi ustaleniami. Po 2013 roku wielokrotnie rozmawialiśmy z przedstawicielami, ostatnio wczoraj (28 maja-przyp. red.).
500 mieszkańców podpisało petycję, w której wyrażają swoje niezadowolenie wobec zaproponowanego rozwiązania. Również mieszkańców, których osiedla należą do SMLW. Co Pan na to?
Cieszę się, że mieszkańcy chcieli się zorganizować i zadbać o swoje sprawy. Są mieszkańcami gminy i uważam, że powinni egzekwować od niej swoje prawa. Poprzednie władze Jabłonny po macoszemu traktowały tę część gminy. Czasami można było odnieść wrażenie, że włodarze są niezadowoleni, że w Jabłonnie pojawiają się nowi mieszkańcy.
Na stronie internetowej SMLW znajduje się informacja na temat sprzedaży mieszkań nowego budynku – Akademijna 10B (Osiedle Przylesie). Można tam m.in. przeczytać: „Zamieszkaj 20 km od Warszawy (…). Do Warszawy i Legionowa dojechać można autobusami ZTM (731, 741) jak również prywatnymi liniami.” Czy z czystym sumieniem zamieszcza Pan tego rodzaju informacje?
Dziękuję, że dzieli się Pani swoimi uwagami. Aktualizujemy naszą stronę internetową na bieżąco. Jeżeli nastąpią zmiany w komunikacji, zamieścimy informacje na ten temat na naszej stronie, tak żeby odpowiadały stanowi faktycznemu. Gmina Jabłonna zapewnia stabilność systemu transportu publicznego. Zamieszczając informacje dotyczące komunikacji, działamy w dobrej wierze, zakładając, że nadal tak będzie, tj. ciągłość transportu zostanie utrzymana.
Zapewnienie komunikacji jest zadaniem własnym gminy. Jednak czy budowanie kolejnych budynków mieszkalnych w miejscu, gdzie infrastruktura nie jest w stanie sprostać obecnym wymaganiom nie jest nieodpowiedzialne? (przyp. red. – z kontekstu pytań można wywnioskować, że pytanie dotyczyło infrastruktury komunikacyjnej, a dokładnie transportu. Pan Szymon Rosiak odpowiedział na pytanie dotyczące pojęcia infrastruktury jako całości. Z uwagi na to, że rozmowa miała charakter korespondencyjny, nie istniała możliwość doprecyzowania pytania).
Uważam, że budowanie budynków mieszkalnych w miejscu, gdzie nie ma kanalizacji, wody, dróg, przyłącza gazu, parkingów, czyli tego, co powszechnie jest uważane za infrastrukturę – bez zamiaru i możliwości jej zapewnienia – jest nieodpowiedzialne . Na szczęście taka sytuacja nie miała miejsca w przypadku Spółdzielni, gdyż wybudowaliśmy Stację Uzdatniania Wody, przepompownia ścieków znajduje się na naszym terenie, uzbroiliśmy nasze budynki w przyłącza gazu, zapewniliśmy parkingi, a nawet jesteśmy właścicielem niektórych dróg. Obecnie na terenie gminy Jabłonna, osiedle Przylesie jest obszarem najpełniej wyposażonym w infrastrukturę techniczną.