Mieszkańcy Gminy Jabłonna mogą do 7 marca 2025 br. mogą składać wnioski i uwagi do planu ogólnego, który ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Powyższy dokument ten będzie podstawą do uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz wydawania decyzji administracyjnych.
Przypomnijmy, że 25 listopada 2024 r. podczas VII sesji Rady Gminy Jabłonna radni przegłosowali uchwałę pozwalającą Urzędowi Gminy na przystąpienie do procedury sporządzania planu ogólnego dla całej gminy, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Plan ogólny obejmie całe terytorium gminy, z wyjątkiem terenów zamkniętych związanych z obronnością kraju. – Różnica pomiędzy dotychczasowym studium gminy a nowym planem ogólnym polega na tym, że pierwszy dokument był wyłącznie aktem kierownictwa wewnętrznego Gminy (nie był przepisem prawa) i nie wpływał na sposób wydawania decyzji o warunkach zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego. Dokument ten dawał Gminie dużą swobodę, jeżeli chodzi o zapisy w studium i mógł zawierać bardzo dużo informacji o terenie. Natomiast drugi dokument (plan ogólny) już będzie przepisem prawa miejscowego i będzie wiązał formalnie Gminę zarówno przy opracowaniu nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jak również przy wydawaniu w/w decyzji administracyjnych. Jednocześnie będzie bardzo okrojony informacyjnie i sprowadzony tylko do niezbędnych ustaleń dla poszczególnych terenów. Dodatkową cechą planu ogólnego jest fakt, że nie będzie miał charakteru papierowego składającego się z rysunku i tekstu planu, tylko cały będzie się składał z danych przestrzennych możliwych do obejrzenia w oprogramowaniu GIS np. w Systemie Informacji Przestrzennej Urzędu Gminy Jabłonna na stronie http://jablonna.e-mapa.net/ – informują jabłonowscy urzędnicy.
Podjęcie podczas VII sesji Rady Gminy Jabłonna opisanej w powyższej uchwale procedury dotyczącej opracowania planu ogólnego dla całej Gminy Jabłonna formalnie otworzyło drzwi do rozpoczęcia konsultacji ze społeczeństwem w tym zakresie.
Mieszkańcy mogą składać swoje wnioski na dwa sposoby:
- Osobiście w wersji papierowej na adres Urzędu Gminy Jabłonna: ul. Modlińska 152, 05-110 Jabłonna. Dokument musi być podpisany.
- Poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP), opatrując dokument kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
Mieszkańcy gminy Jabłonna mogą składać swoje wnioski do planu ogólnego do 7 marca 2025 roku. Należy pamiętać, że sporządzany obecnie plan ogólny będzie określał jakie funkcje będą spełniać poszczególne tereny gminy m.in. to czy będą przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną lub wielorodzinną, inwestycje, ochronę przyrody czy rekreację. Plan ogólny będzie bardzo ważnym dokumentem, który będzie wpływał na przyszły rozwój całej Gminy Jabłonna, dlatego tak ważnym jest, żeby mieszkańcy składali swoje wnioski i uwagi podczas jego tworzenia.
Szczegółowe informacje na temat tego co będzie zawierał nowy plan ogólny oraz formularz wniosku do pobrania można znaleźć pod TYM adresem na stronie internetowej Urzędu Gminy Jabłonna.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.
Podsumowując nowe przepisy wprowadzają do planu ogólnego obowiązkowe gminne standardy urbanistyczne oraz fakultatywne gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Pierwsze z wymienionych mają określać m.in. maksymalną intensywność zabudowy, wysokość budynków i udział powierzchni zabudowy. Drugie będą dotyczyć dostępności do szkół podstawowych, przystanków transportu zbiorowego, aptek, placówek pocztowych, posterunków policji, straży pożarnej czy też obszarów zieleni publicznej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządy mają sporządzić plany ogólne najpóźniej do końca grudnia 2025 roku.
W przeciwieństwie do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego plan ogólny będzie miał rangę aktu prawa miejscowego i będzie wiążący dla wszystkich mieszkańców na obszarze danej gminy. Oznacza to, że zarówno plany miejscowe jak i decyzje dotyczące warunków zabudowy, czyli tzw. „wuzetki”, będą musiały być zgodne z planem ogólnym gminy.