Urząd Gminy Jabłonna ogłosił nabór kandydatów na członków Rady Społecznej w ośrodku zdrowia. Wcześniej nie włączono w jej skład przedstawicielki Wojewody

SZPZOZ w Jabłonnie (fot. Google Maps)

SZPZOZ w Jabłonnie (fot. Google Maps)

Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski ogłosił nabór kandydatów na członków Rady Społecznej w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie. Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w powyższej radzie mogą składać swoje zgłoszenia do 28 lutego 2025 roku. Na ostatniej sesji Rady Gminy nie włączono w jej skład osoby wskazanej przez Wojewodę Mazowieckiego – Doroty Glinickiej.

 

 

Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski ogłosił nabór kandydatów na członków Rady Społecznej działającej w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie (ul. Parkowa 21).

 

 

Jak informuje Urząd Gminy Jabłonna, aby dokonać zgłoszenia kandydatury na członka Rady Społecznej należy złożyć wypełniony formularz w terminie do 28 lutego 2025 r. w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Gminy w Jabłonnie, ul. Modlińska 152 (05-110) Jabłonna (wejście A) lub za pośrednictwem wrzutni na korespondencję przy wejściu C do budynku Urzędu Gminy, od strony ul. Modlińskiej. Formularze dostępne są w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Gminy w Jabłonnie oraz w formie elektronicznej na stronie internetowej Urzędu Gminy pod TYM adresem.

Rady Społeczne w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami

Rada Społeczna działająca przy podmiocie leczniczym jest organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz doradczym kierownika zakładu opieki zdrowotnej.

Zadania Rady Społecznej obejmują przedstawianie podmiotowi tworzącemu wniosków i opinii w sprawach: zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego, związanych z przekształceniem lub likwidacją, rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności, przyznawania kierownikowi nagród, rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej z kierownikiem; przedstawianie kierownikowi wniosków i opinii w sprawach: planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego, rocznego sprawozdania z planu finansowego, w tym planu inwestycyjnego, kredytów bankowych lub dotacji, podziału zysku, zbycia aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego, regulaminu organizacyjnego, dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez pacjentów, z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu; opiniowanie wniosku w sprawie czasowego zaprzestania działalności leczniczej; wykonywanie innych zadań określonych w ustawie o działalności leczniczej i statucie.

W skład rady społecznej działającej w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, dla którego podmiotem tworzącym jest samorząd wchodzą:

Przewodniczący:

– wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa lub osoba przez niego wyznaczona – w podmiotach utworzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Członkowie:

– przedstawiciel wojewody – w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą utworzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego,
– przedstawiciele wybrani przez odpowiednio: radę gminy lub radę powiatu – w liczbie określonej przez podmiot tworzący, albo przez sejmik województwa – w liczbie nieprzekraczającej 15 osób.

Członkowi Rady Społecznej przysługuje zwolnienie z wykonywania obowiązków w ramach stosunku pracy na czas uczestniczenia w posiedzeniach Rady Społecznej. Za udział w posiedzeniach Rady Społecznej jej członkowi przysługuje od podmiotu tworzącego rekompensata w wysokości utraconych zarobków, jeżeli z powodu uczestnictwa w posiedzeniu rady pracodawca udzielił członkowi na ten czas zwolnienia z wykonywania obowiązków pracowniczych bez zachowania prawa do wynagrodzenia.

Członkiem Rady Społecznej podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą nie może być osoba zatrudniona w tym podmiocie.

Zamieszanie z powołaniem Doroty Glinickiej na członka Rady Społecznej SZPZOZ Jabłonna

Osobą wskazaną przez Wojewodę Mazowieckiego na członka Rady Społecznej SZPZOZ Jabłonna już we wrześniu 2024 roku jest Dorota Glinicka (prezes zarządu ZOZ Legionowo), jednak od tego czasu ani wójt ani Rada Gminy nie podjęły decyzji o włączeniu jej w skład tego organu. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna (27 stycznia 2025 r.) właśnie ten punkt, czyli włączenie Doroty Glinickiej w skład Rady Społecznej SZPZOZ Jabłonna budził ogromne emocje wśród radnych jak i samego wójta Jarosława Chodorskiego. Część radnych podnosiła, że kadencja dotychczasowej Rady Społecznej SZPZOZ Jabłonna już się zakończyła, dlatego kandydatura Doroty Glinickiej powinna być rozważana dopiero w momencie utworzenia nowej rady, jednak jedna z radnych zapytała wójta, kiedy dokładnie miała wygasnąć kadencja poprzedniej Rady (której jest członkiem) nie wiedział i nie potrafił udzielić konkretnej informacji. Ostatecznie okazało się, że jeszcze na początku listopada 2024 roku poprzednia rada społeczna obradowała.

Ostatecznie projekt uchwały o powołaniu Doroty Glinickiej do Rady Społecznej, który wzbudził ogromne zamieszanie został zdjęty z listy głosowanych uchwał sesji Rady Gminy i trafił do dalszego procedowania w Komisji Spraw Społecznych.

Do sprawy będziemy wracać.