W grudniu minionego roku opisywaliśmy konflikt, jaki wystąpił między Gminą Jabłonna a Starostwem Powiatowym. Przedmiotem sporu jest decyzja wydziału architektury, dzięki której w okolicy szkoły i poczty w Jabłonnie powstanie supermarket.
Urząd Gminy Jabłonna zareagował na sygnał od mieszkańców Jabłonny. – Zwracamy się z prośbą do Pani Wójt o sprawdzenie, czy firma, która wykupiła teren dawnej Mleczarni w Jabłonnie, może, zgodnie z wydaną przez Urząd Gminy decyzją o warunkach zabudowy, realizować budowę pawilonu handlowego „Biedronka”. Doszły nas informacje, że nastąpił obrót tą nieruchomością i z pawilonu usługowo-biurowo-handlowego powstanie „Biedronka”. Prosimy o nadzór i interwencję u Starosty legionowskiego – tak pisali w grudniu do Wójt Gminy Jabłonna Olgi Muniak mieszkańcy okolicznych ulic m.in. Modlińskiej i Parkowej. Zgodnie złożyli protest przeciw budowie supermarketu i prosili o wnikliwe zajęcie się sprawą.
Skarga na starostę
W odpowiedzi na tę prośbę, 6 grudnia Urząd Gminy Jabłonna wysłał do Wojewody Mazowieckiego wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty Powiatowego w Legionowie. Według wójt decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ nie respektuje ustaleń decyzji o warunkach zabudowy wydanych przez UG Jabłonna. Jak informuje wójt, decyzja gminy została wydana na budynek biurowo-usługowo-handlowy z czego wynika wiodąca funkcja biurowa, natomiast projekt budowlany, będący załącznikiem do pozwolenia na budowę, jest dokumentacją obiektu handlowego o powierzchni usługowo-handlowej wynoszącej ok. 800 m2, gdzie usługi to też handel. – Jedyną funkcją biurową, jaka się w nim znajduje jest pokój kierownika – pisze wójt Olga Muniak. – Na potwierdzenie, że jest to obiekt wyłącznie handlowy zaszeregowano go w decyzji – pozwoleniu na budowę do kategorii XVII, co jednoznacznie obrazuje niezgodność z decyzją o warunkach zabudowy – czytamy w skardze.
Punkty sporne
Kolejną istotną niezgodnością jest według urzędu szerokość elewacji frontowej. Wcześniej ustalono jej wymiary na poziomie ok. 17 m z tolerancją 20%, tymczasem wg wójt, w dokumentacji budowlanej wynosi ona 49,29 m. Druga niezgodność dotyczyć miała zagospodarowania terenu i zaprojektowania wjazdu na teren inwestycji od strony Modlińskiej, który miał zostać zlikwidowany. Decyzja gminy określa wjazd jedynie od strony Parkowej. W dokumentacji brak więc nowoprojektowanych wjazdów. Wójt w skardze do Wojewody Mazowieckiego wspomina również o społecznym proteście wobec tej budowy.
Co na to starosta?
Starostwo Powiatowe, zapytane o stanowisko wobec tych zarzutów, oświadcza, że decyzja o warunkach zabudowy nr 136/2011 z 07.11.2011 r. wydana przez Wójta Gminy Jabłonna dla budynku biurowo-usługowo-handlowego nie zawiera zapisów, z których wynikałoby, że powstały obiekt budowlany powinien mieć dominującą funkcję biurową, a zawarte tam zapisy określają wyraźnie zabudowę usługową i funkcje usługową. – Brak szczegółowych zapisów co do dopuszczalnego procentowego udziału poszczególnych funkcji w powierzchni budowanego obiektu pozwala inwestorowi na dowolne określenie tych proporcji – argumentuje rzecznik starostwa Joanna Kajdanowicz. Według niej wobec braku szczegółowych zapisów starosta nie mógł odmówić wydania pozwolenia na budowę, a użyta kategoria budynków XVII, jest zgodna z usługową funkcją obiektu.
Wyjazdy legalne czy nie?
Nieruchomość jest położona u zbiegu dwóch ulic gminnych. – Jeśli chodzi o uzgodnienie wjazdów na teren nieruchomości, której dotyczy decyzja o pozwoleniu na budowę, leży ono w kompetencjach zarządcy drogi, przy której jest ona położona – tłumaczy rzecznik. Tłumaczy, że jednym z załączników do decyzji o warunkach zabudowy jest uzgodnienie wjazdów od ul. Parkowej w Jabłonnie. – Natomiast jeśli chodzi o wjazd na przedmiotową nieruchomość od ul. Modlińskiej, jest to wjazd już istniejący, uwidoczniony na obowiązujących mapach ewidencyjnych. W decyzji o warunkach zabudowy, wydanej przez Wójta Gminy Jabłonna, nie ma zapisu nakazującego likwidację tego wjazdu, w związku z czym organ wydający pozwolenie na budowę nie miał podstaw do nakazania jego likwidacji – dodaje rzecznik.
Starostwo wini gminę
Starostwo odrzuca również zarzut dotyczący niezgodności elewacji frontowej. Według urzędników starostwa to urząd Gminy Jabłonna nie wskazał, która elewacja ma być frontową, a projektant przyjął usytuowanie budynku wzdłuż ulicy Modlińskiej jako wyznacznik. Według projektu ta ściana spełnia warunki nałożone decyzją gminy. – Reasumując, jeżeli Gmina chce skutecznie chronić interesy mieszkańców, powinna podejmować niezbędne w tym celu kroki na etapie wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i uzgadniania wjazdów, bowiem na etapie pozwolenia na budowę starostwo jest zobowiązane do wydania decyzji zgodnej z wnioskiem inwestora, o ile wprost nie zabraniają tego wydane wcześniej przez gminę warunki – podsumowuje przedmiot konfliktu rzecznik starostwa.
18 grudnia Wojewoda Mazowiecki wystąpił do Starosty Legionowskiego o przesłanie akt sprawy czyli decyzję o pozwoleniu na budowę wydanej przez Kierownika Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie dotyczących budowy, miejsc parkingowych i zjazdów z dróg publicznych. Obie strony konfliktu będą czekać niecierpliwie na jego rozstrzygnięcie. Na decyzje wojewody czekają również obserwujący konflikt mieszkańcy, których interesuje przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci oraz brak korków w tym rejonie gminy.
iw