Przedstawiamy Państwu drugą część wywiadu z Burmistrzem Gminy i Miasta Serock, Sylwestrem Sokolnickim. Tym razem rozmawiać będziemy o przyszłości, o planach inwestycyjnych i kierunkach rozwoju gminy między innymi pod względem komunikacyjnym, społecznym i turystycznym. Jak będzie wyglądać Serock za kilka lat, kiedy będzie obchodzić 600-lecie nadania praw miejskich?
Czy podejmowane są analizy dotyczące przyszłych rozwiązań komunikacyjnych? Jakie są szanse powstania połączeń do SKM? Jakie koszty wiązałyby się z uruchomieniem takiej sieci komunikacyjnej?
Kryzys gospodarczy lub, jak kto woli, spowolnienie gospodarcze bardzo niekorzystnie wpływa na dochody budżetowe państwa i samorządu. Sytuacja finansowa gmin w Polsce jest bardzo trudna. Zatem rozważnie podejmujemy decyzje, co do zwiększonych wydatków. Od kilku tygodni funkcjonuje na terenie gminy pilotażowa komunikacja lokalna, którą zamierzamy w przyszłym roku utrzymać i rozwijać w zależności od potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców. W planie na przyszły rok mamy również zamiar uruchomić pilotażową komunikację do SKM-ki. Pracujemy w chwili obecnej nad szczegółami, które jeśli się skonkretyzują, to zostaną przedstawione mieszkańcom. Warto też raz jeszcze wrócić do tematu rewitalizacji kolei do Zegrza Południowego. Oczywiście to temat odległy, ale nie wolno o nim zapominać.
W jakim stopniu jest skanalizowana Gmina Serock? Czy urząd zdąży do 2015 roku (zalecenia unijne), by nie płacić kar?
W dzisiejszej sytuacji finansowej gmin, ledwie wystarcza pieniędzy na pokrycie wydatków bieżących. Dramatycznie brakuje środków na inwestycje, nawet te najbardziej oczekiwane przez mieszkańców. W Serocku sytuacja jest dość stabilna, ale też oczekiwania są znacznie większe, niż możliwości finansowe gminy. Obszar miasta i gminy jest w dużej mierze skanalizowany, jednak, z uwagi na boom inwestycyjny ostatnich lat, wiele terenów już zabudowanych nie posiada pełnej infrastruktury technicznej. Stąd przy każdej okazji podkreślam konieczność inwestowania funduszy a nie ich konsumowania. Tworząc projekt budżetu na przyszły rok również chcemy przeznaczyć możliwie dużo środków na inwestycje, w tym związane z budową kanalizacji. Liczymy jeszcze na wsparcie z funduszy unijnych.
Jakie kierunki urbanizacji gminy przewiduje Pan w następnych latach? Gdzie planowane są duże inwestycje?
W ciągu ostatnich lat znaczne środki finansowe skierowane były na budowę lub modernizację infrastruktury technicznej. Nakładem wielu milionów złotych zmodernizowaliśmy kilka stacji uzdatniania wody, budując równocześnie nowe magistrale przesyłowe. To były inwestycje niewidoczne dla obywatela, ale niezbędne dla prawidłowego i niczym niezakłóconego systemu zaopatrzenia w wodę. Powstawała też sieć kanalizacyjna i nowe ciągi komunikacyjne. Dzisiaj przed nami kolejne wyzwania. Każdy dzień przynosi bowiem nowe problemy, które trzeba rozwiązać. Zmieniają się też oczekiwania społeczne. Niezwykle ważnym tematem jest całkowite uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Zegrzu i przejęcie istniejącego systemu przez gminę. Rozmowy z wojskiem toczą się już od wielu miesięcy, jednak ciągle nie widać ich końca. Więcej uwagi zamierzamy poświęcić rozbudowie i modernizacji bazy oświatowej. W przygotowaniu jest modernizacja przedszkola w Zegrzu jak również rozbudowa tego w Serocku. Przygotowujemy również koncepcję programowo- przestrzenną dla potrzeb „regionalnego ośrodka rekreacji„ i „centrum informacji multimedialnej z biblioteką publiczną„. Oczywiście realizacja tych zamierzeń zależy od decyzji RM i od dostępnych środków finansowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż dużymi krokami zbliża się rocznica 600- lecia uzyskania praw miejskich przez miasto (2017 rok). Chcemy z tej okazji powołać do życia „Izbę pamięci i Tradycji Rybackich„ z funkcją lokalnego muzeum. Jak widać planów jest sporo, a przecież nie możemy zapominać o bieżących potrzebach inwestycyjnych, tak oczekiwanych przez naszych mieszkańców.
Czy aktualny podział na jednomandatowe okręgi uważa Pan za sprawiedliwy? Czy Pana zdaniem Serock w stosunku do mniejszych wsi nie będzie miał nadreprezentacji?
Prawo jest niedoskonałe, ale ja muszę go przestrzegać. W związku z tym zrobiłem, co do mnie należało. Ustawa likwiduje okręgi wielomandatowe, stąd ta konieczność zmian. Na terenie gminy nastąpiły też duże zmiany w zaludnieniu i to też trzeba było uwzględnić. Uważam jednak, że te zmiany przyjęte w uchwale Rady Miejskiej nie spowodują jakiegoś dużego zamieszania i mieszkańcy dość szybko się do tego przyzwyczają.
Czy Jezioro Zegrzyńskie, perła tego regionu, nie powinna przynosić więcej korzyści dla Gminy Serock? Jakie działania podejmie Pan by wykorzystać ten potencjał? Czy zamierza Pan udostępnić tereny dla działalności turystycznej i zapewnić lepszy dostęp do jeziora –np. mikroprzedsiębiorcom?
Proszę nie przeceniać roli burmistrza. Jezioro Zegrzyńskie to własność Skarbu Państwa, zarządzane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Jest więc właściciel i zarządca. Po drugie, to nie burmistrz udostępnia tereny pod działalność turystyczną, bo nie jest ich właścicielem. Zadaniem Gminy jest stwarzać warunki, aby inwestorzy chcieli lokować swoje środki na naszym terenie. Z uwagi, na realizację w ostatnim okresie kilku ważnych i dużych inwestycji, gmina jest postrzegana jako otwarta i przyjazna na wszelkie pomysły. Na terenach należących do gminy, w miarę możliwości finansowych staramy się budować lub modernizować infrastrukturę turystyczną. Tak było i będzie w przyszłości. Wszelkie nasze działanie inwestycyjne i promocyjne mają na celu zbliżać miasto do wody i podnosić walory turystyczne i krajobrazowe gminy. Próbujemy w nasze pomysły angażować Warszawę, ale nie jest to łatwe. Pomimo trudności, to jednak widać większe ożywienie i zainteresowanie jeziorem. Dobrze to rokuje na przyszły rok, rok jubileuszu 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego. My również przygotowujemy wiele imprez, związanych z tym jubileuszem, na które już dziś wszystkich Państwa zapraszam.
Rozmawiała Iwona Wymazał.