Zmiany w prawie. Pracodawcy mogą przeprowadzać kontrole trzeźwości pracowników

examination of sobriety by a policeman

Badanie alkomatem (fot. adobe.stock)

Zarówno pracodawców jak i pracowników zaczęły obowiązywać poważne zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja przepisów podpisana kilka tygodni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę dotyczy uregulowania prawnie kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę. W jaki sposób pracodawca będzie mógł przeprowadzane powyższe kontrole i jakie konsekwencje mogą spotkać pracownika po stawieniu się w pracy po spożyciu alkoholu?

 

 

30 stycznia br. Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, która dotyczy pracy zdalnej, pracy hybrydowej i kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawców.

 

 

Kontrola trzeźwości pracownika

We wtorek (21 lutego) zaczęły obowiązywać przepisy, które umożliwiają pracodawcom prowadzenie kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. – Pracodawcy zyskują nowe uprawnienia w zakresie kontroli trzeźwości swoich pracowników. To wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, którą przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowelizacja Kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek polegający na niedopuszczeniu do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Będzie to również dotyczyć sytuacji, kiedy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy. Pracodawca będzie mógł wezwać na pomoc policję w celu skontrolowania trzeźwości pracownika, jeżeli uzna, iż istnieje taka konieczność.

Zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości w pracy

Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Nowe przepisy zastrzegają jednak, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika i obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację.

Wprowadzenie kontroli trzeźwości, czas i częstotliwość jej przeprowadzania oraz rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, będzie ustalane w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu. Teoretycznie kontrole mogą być przeprowadzane nawet codziennie, o ile szczegóły ich przeprowadzania zostaną wcześniej ustalone w zakładowym regulaminie pracy. O wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca powinien poinformować pracowników nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

W przypadku, gdy wynik badania nie wskaże na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości pracownika lub obecności w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jakie konsekwencje grożą w przypadku wykrycia w organizmie pracownika alkoholu lub innych środków niedozwolonych?

Stawienie się w pracy pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) może grozić określoną w regulaminie pracy karą porządkową jak również może być podstawą do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym.

Pracodawca w przypadku, gdy przeprowadzone u pracownika badanie wykaże obecność alkoholu lub innego środka niedozwolonego będzie zobowiązany do sporządzenia protokołu z badania zawierającego dane osobowe pracownika, okoliczności przeprowadzenia kontroli oraz datę, godzinę i wynik pomiaru. Pracodawca będzie musiał przechowywać powyższy dokument przynajmniej przez rok. W specjalnym rządowym rozporządzeniu zostaną określone warunki i metody przeprowadzania badań, sposób ich dokumentowania oraz wykaz środków działających podobnie do alkoholu.