Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad nowym programem o nawie “Aktywny rodzic”. Ma on obejmować wypłatę comiesięcznego świadczenia pieniężnego w wysokości 1500 zł na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech. Według informacji przekazywanych przez przedstawicieli resortu rodziny, pracy i polityki społecznej tzw. “babciowe” może ruszyć w trzecim kwartale 2024 roku.
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała w rozmowie z TVN24 Biznes, że prowadzony przez nią resort pracuje obecnie nad programem “Aktywny rodzic”.
– To jest nazwa programu, który potocznie znany jest jako babciowe. Obejmuje tysiąc pięćset złotych na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech, ale w takiej formie, żeby był realizowany cel opiekuńczy i aktywizacyjny. Chodzi o to, aby matki, rodzice mogli łączyć rolę zawodowe z rolami rodzicielskimi – przekazała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
Jakie są założenia programu “Aktywny rodzic” i kto będzie mógł z niego skorzystać?
“Babciowe” było jedną z obietnic zapowiedzianych w expose przez premiera Donalda Tuska. – Kobieta, która zdecyduje się, że chce wrócić do pracy i otrzyma te 1500 złotych, które może przeznaczyć na żłobek, na opiekę, może też podzielić się tymi pieniędzmi z tą przysłowiową, symboliczną babcią – mówił podczas kampanii wyborczej obecny szef rządu.
Powyższe świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie według wstępnych założeń przysługiwałoby do czasu, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, a więc do czasu, kiedy ukończy 3 lata. Na razie nie znamy jeszcze dokładnych założeń programu “Aktywny rodzic”, ale z wcześniejszych informacji przekazywanych przez ogólnopolskie media wynika, że aby uzyskać świadczenie oprócz wieku dziecka (do trzech lat), trzeba będzie spełnić dwa warunki: mama będzie musiała podjąć pełnoetatową pracę oraz będzie musiała zarabiać przynajmniej minimalne wynagrodzenie.
Kiedy ruszy program “Aktywny rodzic”?
Jak poinformowała Aleksandra Gajewska, wiceministra resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, według planowanych założeń powyższy program wystartuje w trzecim kwartale 2024 roku.
– Wdrożenie programu wymaga od nas wielomiesięcznej pracy już po wypracowaniu założeń i przeprocesowaniu ustawy. Zależy nam, aby system był prosty, intuicyjny i łatwy do obsługi, zachęcał rodziców, aby z niego korzystać. Będzie on oparty o zasady, jakie dzisiaj kojarzymy ze świadczeniem rodzinnym 800 plus. – tłumaczy Aleksandra Gajewska.