Jak informuje RMF FM, Komenda Główna Policji (KGP) prowadzi obecnie analizę możliwości przyjmowania w szeregi polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami. Rozwiązanie to jest obecnie analizowane w związku z dużymi brakami kadrowymi w polskiej Policji.
Obecnie, jak informuje polska Policja, kandydaci, którzy chcą wstąpić w jej szeregi muszą spełniać następujące wymagania:
- posiadać polskie obywatelstwo,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
- posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji do Policji i dokumentów jakie należy złoży można znaleźć pod TYM adresem.
Cudzoziemcy w polskiej Policji?
W Policji jest obecnie 108 909 etatów, a zatrudnienie sięga 92 647 funkcjonariuszy. Z powyższych danych wynika, że brakuje 16 276 funkcjonariuszy. To efekt m.in. masowych odejść m.in. na emerytury doświadczonych funkcjonariuszy. Obecna sytuacja oznacza, że mamy w Polsce najmniej funkcjonariuszy od ponad dekady.
Jak ustalili dziennikarze RMF FM ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami. Powyższe rozwiązanie mogłoby pomóc w zapełnieniu luki kadrowej.
Dodatkowo w związku z napływem do Polski obywateli innych państw, chodzić ma o pomoc w rozpoznaniu między innymi uwarunkowań kulturowych tych migrantów przebywających w naszym kraju. W kręgu zainteresowania polskiej policji mają być przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji, ale chodzi także o obywateli innych państw.
Jak informuje RMF FM żadne ostateczne decyzje w powyższej sprawie jeszcze nie zapadły. Rozważane jest m.in. zatrudnianie cudzoziemców na etaty w policji, ale także na kontrakty w charakterze na przykład konsultantów.