W piątek (27 stycznia) wejdzie w życie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka dotyczące psów i kotów trafiających do schronisk. Dokładnie chodzi o obowiązek ich znakowania. Dodatkowo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad obowiązkowym czipowaniem psów.
20 stycznia 2022 roku wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk wprowadził rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Nowe rozwiązania w powyższej sprawie miały długie vacatio legis, ponieważ wejdą w życie dopiero w najbliższy piątek (27 stycznia).
Obowiązek znakowania psów i kotów w schroniskach
– W celu upowszechnienia identyfikacji zwierząt w schroniskach, korzystając przy tym z doświadczeń podmiotów prowadzących schroniska oraz organizacji, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, w 2020 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjował proces legislacyjny zakończony przyjęciem rozporządzenia wprowadzającego obowiązek znakowania psów i kotów trafiających do schronisk, a także umieszczania informacji o tych zwierzętach, wraz z podaniem nazwy, siedziby i adresu schroniska, w istniejących bazach danych zwierząt towarzyszących – przekazało portalowi TVN24 Biznes Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zgodnie z rozporządzeniem psy i koty przyjęte do schroniska niemające oznakowania zostaną oznakowane transponderem umożliwiającym odczytanie danych identyfikacje zwierząt. Oznakowanie ma być wykonywane nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia zakończenia kwarantanny, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej. Rozporządzenie przewiduje, że informacje o oznakowanych psach i kotach będą wprowadzane do bazy danych zwierząt towarzyszących wraz z podaniem nazwy, siedziby i adresu schroniska, do którego przyjęto zwierzę.
Nowe przepisy nakładają na schroniska obowiązek prowadzenia wykazu zwierząt przebywających w tych placówkach. Wykaz ma być prowadzony w postaci elektronicznej. W wykazie mają się znaleźć takie informacje jak m.in. gatunek, wiek, waga (aktualizowana co najmniej 2 razy w roku), płeć wraz z informacją o przeprowadzeniu kastracji, a także oznakowanie, w tym numer ewidencyjny psa oraz numer wszczepionego transpondera.
Dodatkowo w schroniskach będzie trzeba przygotować pomieszczenia przeznaczone m.in. do izolowania chorych zwierząt, kwarantanny zwierząt przyjętych do schroniska i wykonywania podstawowych zabiegów leczniczych.
Czy zostanie wprowadzony powszechny obowiązek czipowania psów?
11 grudnia 2022 roku wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić ustawę o obowiązkowym czipowaniu psów. Według wicepremiera bezdomność psów jest szczególnie widoczna na terenach wiejskich.
– Chcemy zadbać o zwierzęta inne, które nam towarzyszą. Szczególnie na obszarach wiejskich bardzo mocno doskwiera bezdomność psów. Niektórzy, niestety, porzucają te psy. Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązkowym czipowaniu psów w bazie, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak mu jest miłe i wygodne to trzyma, jak nie to wyrzuca gdziekolwiek. – informował w grudniu 2022 roku Wicepremier Henryk Kowalczyk.
Jak dodał szef MRiRW ostateczny kształt tego rozwiązania ma zostać wypracowany we współpracy z samorządami. – Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo samorządy najlepiej wiedzą jaki jest z tym problem, tego dokonamy. – dodał szef MRiRW.
Na jakim etapie są prace związane z powszechnym obowiązkiem czipowania psów?
– W związku z zapowiedzią wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, dotyczącą wprowadzenia obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów, w ministerstwie analizowane są dalej idące rozwiązania, niemniej jednak nie przybrały one na tym etapie takiej formy projektu, który zostałby uwzględniony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – przekazało portalowi TVN24 Biznes Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.