Domy powyżej 70 m2 bez pozwolenia na budowę już w pierwszym kwartale 2023 roku? Minister Rozwoju i Technologii wyjaśnia

ocieplenie_dom_remont

W rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda przekazał, że w pierwszym kwartale 2023 roku mają wejść w życie ważne zmiany w Prawie budowlanym. Dokładnie chodzi o możliwość wznoszenia domów jednorodzinnych powyżej 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 metrów kwadratowych.

 

 

Od 3 stycznia 2022 roku dzięki zmianom w przepisach Prawa budowlanego można realizować budowę domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tak zwanego zgłoszenia z projektem budowlanym.

 

 

Będzie można stawiać nawet kilkusetmetrowe domy bez pozwolenia na budowę

Zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji Prawa budowlanego przewiduje, że na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę będzie można stawiać również domy powyżej 70 m kw. Występują jednak pewne różnice w porównaniu z budową domów do 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby, gdzie konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy.

Szef MRiT zapowiedział zmiany przepisów podczas konferencji podsumowującej działania ministerstwa w 2022 r. – Zwalniamy z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domy jednorodzinne, nawet kilkusetmetrowe. Mamy proces legislacji. Zakładamy, że w pierwszych miesiącach nowego roku będzie to możliwe wyłącznie na zgłoszenie, czyli poinformowanie urzędu o rozpoczynaniu takiego procesu – oznajmił minister.

Minister Rozwoju i Technologii w rozmowie z PAP poinformował, że nowe przepisy zaczną obowiązywać w pierwszym kwartale 2023 roku. – Czy to będzie 1 luty, czy 1 marzec, nie chcę przesądzać, ale wszyscy, którzy planują inwestycje na lato, w sezonie budowlanym na pewno z tych przepisów skorzystają – przekazał Waldemar Buda.

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii poszerza katalog obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i dokonania zgłoszenia. Przewiduje też usprawnienie procedury oddawania obiektów budowlanych do użytkowania. Rozpoczęcie użytkowania domu jednorodzinnego będzie możliwe po złożeniu przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu budowy i możliwości przystąpienia do użytkowania.