W poniedziałek (5 maja) o godz. 9 od obowiązkowego egzaminu pisemnego z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury. Około 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia będzie podchodzić do kolejnych egzaminów praktycznie do końca maja. Część pisemną zaplanowano na dni 5-22 maja, a egzaminy ustne odbywać się będą między 9 a 24 maja (ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie). Wyniki egzaminu będą znane 8 lipca.
Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz dwóch ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Maturzyści ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego. Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się o godzinie 9.00 i 14.00.
Harmonogram Matury 2025
Majowa, główna sesja egzaminów maturalnych, rozpoczęła się w poniedziałek (5 maja) egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.
6 maja (wtorek) rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu odbędą się egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.
7 maja (środa) rano przeprowadzone zostaną egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego; po południu będzie egzamin z matematyki w języku obcym zdawany przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych oraz egzamin z geografii w języku obcym zdawany przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
8 maja rano zaplanowano egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu — egzamin z historii muzyki.
9 maja rano będzie egzamin z biologii, a po południu z filozofii.
12 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
13 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu — egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
14 maja rano to termin egzaminu z informatyki, a po południu — z historii sztuki.
15 maja rano odbędzie się egzamin z geografii, po południu — egzaminy z języków mniejszości narodowych zdawane na poziomie podstawowym.
16 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu — egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
19 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z historii, po południu — egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
20 maja rano odbędzie się egzamin z fizyki, po południu — egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
21 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
22 maja przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych (9.00 — egzamin z chemii, 10.35 — egzamin z fizyki, 12.10 — egzamin z biologii, 13.45 — egzamin z historii).
Egzaminy ustne przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.
Wyniki egzaminów i terminy poprawkowe
Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została w dniach 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 9-11 czerwca. Ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r.
Egzamin maturalny w terminie poprawkowym odbędzie się 19 sierpnia (pisemny) i 20 sierpnia (ustny). Wyniki egzaminu poprawkowego zostaną ogłoszone 10 września 2025 r.