Jeżeli pogoda we wtorek (25 października) w Polsce pozwoli zobaczymy na niebie rzadkie zjawisko – częściowe zaćmienie słońca (zjawisko atmosferyczne polegające na częściowym zasłonięciu słońca przez księżyc). Zjawisko to jest prawdziwą gratką dla wszystkich fanów astronomii. Osoby zainteresowane tym co dzieje się na niebie i wśród gwiazd powinny szykować teleskopy i specjalne okulary. Od której godzinny najlepiej śledzić to zjawisko na polskim niebie?
Dziś będziemy mogli w Polsce obserwować częściowe zaćmienie słońca. Rozpocznie się ono około godziny 11:12. Tarcza Księżyca po prawej stronie zacznie zakrywać Słońce. Maksymalna faza będzie o 12:23 i potem Księżyc zacznie odkrywać tarczę. O godzinie 13:34 całe zjawisko częściowego zaćmienia zakończy się. Będzie to najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat. Na pełne zaćmienie słońca w naszym kraju będziemy musieli jeszcze długo poczekać, bo aż do 7 października 2135 roku (ostatni raz takie zjawisko wystąpiło w Polsce w 1954 roku). Pomimo tego, że z terenu naszego kraju będzie widać tylko częściowe zaćmienie Słońca, to jednak nadal jest to fascynujące zjawisko w astronomii.
Czy pogoda w Polsce będzie sprzyjać obserwacji dzisiejszego zaćmienia?
Niestety, jak przewidują synoptycy dzisiejsza pogoda może utrudnić nam obserwację częściowego zaćmienia słońca. Chmury mają zakryć większość nieba, chociaż będą możliwe przejściowe przejaśnienia. Najlepszą okazję na obserwację częściowego zaćmienia słońca będą dzisiaj miały osoby znajdujące się w Małopolsce i na Śląsku, tam spodziewane są najdłuższe przejaśnienia na niebie.
Jak obserwować bezpiecznie częściowe zaćmienie słońca?
Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie patrzeć na Słońce gołym okiem, gdyż grozi to utratą wzroku! Obserwacje Słońca przez jakiekolwiek niezabezpieczone przyrządy optyczne są jeszcze bardziej niebezpieczne. Spojrzenie na Słońce przez lornetkę lub teleskop kończy się trwałym uszkodzeniem, lub utratą wzroku, ponieważ przyrządy te zbierają o wiele więcej światła niż ludzkie oko.
Zaćmienie Słońca można zobaczyć bez specjalnie zabezpieczonego teleskopu, trzeba tylko mocno osłabić blask Słońca. Na rynku dostępne są np. specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, można też stosować folię mylarową (do kupienia w internecie lub w sklepach z przyrządami optycznymi). Są też „domowe” sposoby typu szkło spawalnicze, mocno zadymiona szybka, zdjęcie rentgenowskie, czy płyta CD, aczkolwiek przy nich także potrzebna jest rozwaga – nie przesadzajmy z długością patrzenia na Słońce przez tego typu „przyrządy” (rzut oka na chwilę, a potem przerwa). Takie domowej roboty „filtry” blokują co prawda większość światła widzialnego i dają wrażenie bezpieczeństwa, ale z łatwością przepuszczają promieniowanie dla ludzi niewidoczne – np. ultrafiolet i podczerwień.