We wtorek (1 czerwca) weszły w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego, które obejmą zarówno kierowców jak i pieszych. Najważniejszą zmianą jest pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście przed każdym pojazdem oprócz tramwaju. Ważne jest, żeby zarówno kierowcy jak i piesi podeszli odpowiedzialnie do zmian w pierwszeństwie przy przejściu dla pieszych. Dodatkowo kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do kilku innych istotnych zmian.
Przypomnijmy, że 8 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która wprowadza szereg istotnych zmian w prawie o ruchu drogowym. Przepisy, które obowiązują od 1 czerwca dotyczą zarówno kierowców jak i pieszych. Szczególnie jeden z punktów podpisanej przez prezydenta nowelizacji prawa o ruchu drogowym budzi wiele kontrowersji. Chodzi dokładnie o zwiększenie ochrony pieszego w rejonie przejść dla pieszych. W nowelizacji ustawy prawa o ruchu drogowym znalazł się również zapis o końcu “jazdy na zderzak” i zrównanie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym w dzień i w nocy.
Poniżej prezentujemy listę zmian, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku:
- Większa ochrona pieszego w rejonie przejść dla pieszych – kierowcy są zobowiązani do dokładnej obserwacji nie tylko przejść dla pieszych, ale również ich okolic. Oznacza to, że kierowcy są zobowiązani ustąpić pierwszeństwa nie tylko tak jak dotychczas pieszemu znajdującemu się na pasach, ale również takiemu, który dopiero na nie wchodzi. Na pieszym jednak nadal spoczywa obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Dodatkowo obowiązek ten został rozszerzony również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko. Pieszy dopiero wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.
- Zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych –w nowelizacji prawa o ruchu drogowym, która zaczęła obowiązywać od 1 czerwca znalazł się też zapis zakazujący osobie pieszej z korzystania z telefonu komórkowego lub innych urządzeń zaburzających prawidłową percepcję, szczególnie wzrokową podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
- Koniec z „jazdą na zderzaku” – Na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosi obecnie połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika z policyjnych statystyk, jest jedną z głównych przyczyn wypadków.
- Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy – Nowe przepisy pozwalają jechać z dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h bez względu na porę dnia i nocy. Przed 1 czerwca w godz. 23-5 dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosiła 60 km/h.