Zbliżający się wielkimi krokami Sylwester i Nowy Rok zachęcają wiele osób do korzystania z wyrobów pirotechnicznych. Jednak fajerwerki to nie tylko zabawa i piękny widok, ale też spore zagrożenie. Używanie ich w nieodpowiedzialny sposób, może narazić użytkownika lub postronne osoby na niebezpieczeństwo i uszkodzenie ciała. Pamiętajmy, że kiedy na zewnątrz na niebie wybuchają fajerwerki lub są odpalane petardy wiele zwierząt cierpi.
Odpalanie fajerwerków w Sylwestra w ostatnich latach budzi coraz więcej kontrowersji. Swoje stanowiska przedstawiają zarówno miłośnicy zabaw pirotechnicznych jak i właściciele zwierząt. Okazuje się, że ich nieodpowiednie używanie może mieć poważne konsekwencje prawne. Czy w Sylwestra 2022/23 można strzelać petardami?
Fajerwerki w Sylwestra są legalne. Według przepisów kodeksu wykroczeń oraz przepisów prawa miejscowego fajerwerki w miejscach publicznych można odpalać 31 grudnia i 1 stycznia. Jednak są to jedyne dni, podczas których można urządzać tego typu zabawy z miejscach publicznych. Jeśli pokaz fajerwerków będzie miał miejsce w inne dni miesiąca, organizatorom takiej zabawy może grozić kara pieniężna w wysokości 500 złotych. Przepisy nie zakazują jednak całkowitej rezygnacji z pokazu fajerwerków w innych dniach niż Sylwester pod warunkiem, że pirotechniczna zabawa będzie miała miejsce na terenach prywatnych.
Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Warto pamiętać, że przestraszone wybuchem zwierzę może uciekać i nie reagować na wołanie, dlatego podczas spacerów nie należy spuszczać psa ze smyczy. A będąc w domu, trzeba zapewnić zwierzęciu bezpieczny i wyciszony kąt, by zminimalizować stres. Jeśli nasze zwierzę wyjątkowo źle reaguje na głośne odgłosy, warto udać się do weterynarza i skonsultować, jak dodatkowo można mu pomóc.
Weterynarze przestrzegają, że zwierzęta słyszą więcej dźwięków niż ludzie. Słyszą je też intensywniej. Dźwięki o wysokich natężeniach w długich seriach powodują ból uszu i dyskomfort prowadzący do fobii. Skutkuje to wieloma niebezpieczeństwami. Przerażone psy mogą zrywać się ze smyczy i zgubić się lub wpaść pod samochód.
Eksperci podsuwają kilka prostych rad, które mogą zaoszczędzić naszym zwierzęcym przyjaciołom stresu i niepotrzebnych nerwów w czasie nocy sylwestrowej, kiedy za oknem będą wybuchać petardy i fajerwerki:
- omijamy pory najbardziej głośne – ostatni spacer przed 20:00, pierwszy po 4:00 rano
- prowadźmy pupila na spacery w spokojnych miejscach
- unikajmy miejsc, gdzie widzimy grupy osób puszczających petardy i fajerwerki
- przygotujmy w domu lub mieszkaniu bezpieczny zakątek, gdzie zwierzę będzie mogło się schować w razie strachu przed fajerwerkami
- powinniśmy być przygotowani na to, że będziemy przy psie, zamiast oglądać fajerwerki ze znajomymi
- skonsultujmy się z weterynarzem, jeżeli nasz pupil wyjątkowo źle znosi wybuchy petard i fajerwerków. Możliwe, że zaleci nam jakieś środki farmakologiczne, które w sylwestrową noc uspokoją naszego zwierzęcego przyjaciela