Już niedługo dowód osobisty czy prawo jazdy w aplikacji mObywatel będą ważne na równi z fizycznymi dokumentami?

Aplikacja mObywatel fot. www.gov.pl

Aplikacja mObywatel fot. www.gov.pl

W czwartek (9 marca) posłowie przegłosowali ustawę dotyczącą aplikacji mObywatel. Przepisy przyjęte przez Sejm zakładają, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Będą jednak dwa wyjątki.

 

 

Za ustawą dotyczącą aplikacji mObywatel głosowało 436 posłów, 9 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Przed powyższym głosowaniem posłowie odrzucili wniosek koła Konfederacja o odrzucenie projektu.

 

 

– Ustawa o #mObywatel przyjęta przytłaczającą większością głosów. Duży sukces – nasze e-państwo będzie już nie w komputerze, a w telefonie. – przekazał na Twitterze Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Teraz przepisy trafią do prac w Senacie.

Co zakłada przyjęty przez posłów projekt ustawy

Ustawa o aplikacji mObywatel przewiduje m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, takie jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty. Cyfrową wersją dowodu osobistego nie będzie można się posłużyć również przekraczając granicę kraju. W takim przypadku nadal wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Inne planowane nowości w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel ma udostępnić również usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe stanie się płacenie online za usługi administracyjne, takie jak np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

Nowe przepisy mają również umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w aplikacji lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta czy kart członkowskich.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport. Według założeń projektu ustawy Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Dotychczas aplikację mObywatel pobrano w naszym kraju ponad 9,5 mln razy.

Kiedy cyfrowe dokumenty zrównają się z plastikowymi nośnikami?

Według zapowiedzi polityków dokumenty w aplikacji mObywatel zostaną formalnie zrównane z ich tradycyjnymi odpowiednikami prawdopodobnie jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoli na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.