Koleje Mazowieckie przedłużyły darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy. W PKP Intercity i WTP podobnie, jednak z ograniczeniami

koleje mazowieckie stadler flirt3

W związku z wojną rosyjsko-ukraińską na terenie Ukrainy oraz ciągłym napływem uchodźców do Polski zarząd Kolei Mazowieckich zdecydowały o przedłużeniu bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy do końca kwietnia. Podobną decyzję, jednak z pewnymi ograniczeniami podjęły władze PKP Intercity. Warszawski Transport Publiczny przedłużył ten termin do końca maja br. Poniżej opisujemy jakie obecnie zasady obowiązują.

 

 

Cały czas na Ukrainie toczy się wojna, odkąd Rosja postanowiła zaatakować swojego sąsiada 24 lutego. Od tego momentu według różnych danych Ukrainę mogło opuścić już nawet 4,5 mln osób, które uciekły przed koszmarem wojny. Według najnowszych danych Straży Granicznej na dzień 14 kwietnia br. polską granicę w poszukiwaniu schronienia przekroczyło ponad 2,7 mln uchodźców.

 

 

Wielu przewoźników w Polsce zdecydowało się już z początkiem wybuchu wojny na Ukrainie wprowadzić darmowe przejazdy dla obywateli tego kraju, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju. Uczyniły tak m.in. Koleje Mazowieckie, PKP Intercity czy Warszawski Transport Publiczny (WTP). Przewoźnicy ci informują o przedłużeniu darmowych przewozów dla obywateli Ukrainy na kolejne tygodnie, jednak część z nich wprowadza pewne ograniczenia.

Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie do 30 kwietnia przedłużyły nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy. Osoby te mogą odbywać podróż wszystkimi pociągami uruchamianymi przez „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. oraz autobusami KM uruchamianymi na odcinku stacja Modlin – Lotnisko Modlin na podstawie posiadanych dokumentów oraz wydanych w pociągu nieodpłatnych biletów na przejazd jednorazowy.

Pracownicy drużyn konduktorskich wydają bilety przy kontroli dokumentów przewozu bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.

PKP Intercity

Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie PKP Intercity wydało już ponad 1 mln bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy. Podobną decyzję co Koleje Mazowieckie odnośnie przedłużenia darmowych przejazdów dla Ukraińców podjęło również PKP Intercity. Przewoźnik ten wprowadził jednak od 1 kwietnia pewne ograniczenia.

Od 1 do 30 kwietnia br. z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity będą mogły skorzystać następujące grupy obywateli Ukrainy:

  • dzieci i młodzież do lat 18,
  • kobiety,
  • mężczyźni powyżej 60. roku życia,
  • mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.

Dokumentami, które poświadczają prawo obywateli Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są: ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 r. lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL, w którym oznaczono status cudzoziemca jako osoby, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 r.

Przejazdy obywateli Ukrainy nadal będą odbywały się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia. Tak jak dotychczas bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski. Obywatelom Ukrainy, którzy podróżują do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier jest wydawany nieodpłatny bilet dodatkowy do ostatniej stacji w Polsce. Dalsza podróż odbywa się zgodnie z zasadami przyjętymi przez koleje zagraniczne.

Warszawski Transport Publiczny (WTP)

Już parę dni po wybuchu wojny na Ukrainie władze Warszawy wprowadziły darmowe przejazdy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy. Dotychczas mogła z nich korzystać każda osoba legitymująca się dokumentem tożsamości, który potwierdzał ukraińskie obywatelstwo.

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) poinformował, że od 15 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące bezpłatnych przejazdów Warszawskim Transportem Publicznym (WTP) dla obywateli Ukrainy. Z darmowych przejazdów będą mogli korzystać obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną rozpoczętą przez Rosję przeciwko Ukrainie 24 lutego lub później, dotarli do Polski legalnie oraz posiadają dokument poświadczający przybycie do Polski 24 lutego lub później.

Ratusz informuje, że uprawnienia będą honorowane we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej na obszarze 1. i 2. strefy biletowej. Podczas kontroli biletowej należy okazać dokument potwierdzający obywatelstwo ukraińskie oraz przybycie do Polski po 24 lutego br. Jak dodaje ZTM bezpłatne przejazdy będą obowiązywały do 31 maja 2022 roku.