Kolejne podwyżki gazu w 2022 roku? Według Ministerstwa Aktywów Państwowych takie prawdopodobieństwo jest duże

fot. www.ure.gov.pl

fot. www.ure.gov.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało założenia projektu ustawy dotyczące ochrony odbiorców gazu. – Ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie i jest duże prawdopodobieństwo ponownych wzrostów i utrzymania się ich w kolejnych latach. – podaje ministerstwo.

 

 

Przypomnijmy, że w połowie grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej i gazu od początku 2022 roku. Jeżeli chodzi o prąd nowe stawki wzrosną średnio o 37 procent, co oznacza, że średni wzrost rachunków wyniesie ok 24 procent. Jeżeli chodzi o ceny gazu, to sprawa wygląda jeszcze gorzej. URE poinformowało, że przeciętny rachunek wzrośnie o ok 54 procent (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

 

Kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku?

Ministerstwo Aktywów Państwowych w związku z dużymi wzrostami cen gazu przygotowuje projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych.

Wyjątkowość obecnej sytuacji i trudny do określenia horyzont czasowy zaburzeń na rynkach energetycznych i gazowych Unii Europejskiej powodują, że nie tylko w obecnym sezonie grzewczym, ale również na okres wiosenny i letni 2022 roku ceny gazu pozostają na bardzo wysokim poziomie, co oznacza duże prawdopodobieństwo ponownych istotnych wzrostów cen zimą roku 2022 i utrzymania się ich w kolejnych latach. – napisał MAP.

Rozwiązania systemowe wprowadzające ochronę odbiorców gazu

– Istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań osłonowych, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących negatywne skutki społeczno-gospodarcze związane z nagłym, gwałtownym wzrostem cen gazu na rynku. – można przeczytać w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W założeniach projektu napisano o uruchomieniu „nadzwyczajnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych, jak i niektórych odbiorców wrażliwych„. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2022 r.

Dodatkowo w styczniu 2022 roku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że przygotowane zostało rozwiązanie ustawowe, zakładające, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą w całości objęte taryfami na gaz, a lokale użytkowe będą z nich wyłączane. Według Jacka Sasina, nowe rozwiązanie powinno zostać przyjęte na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a przepisy mają obowiązywać wstecznie, od 1 stycznia.

Dodatek osłonowy

W związku ze wzrostem cen prezydent Andrzej Duda podpisał 28 grudnia 2021 r. ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen m.in. gazu. Dodatek będzie wypłacany dwa razy do roku. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca 2022 r., a drugiej – do 2 grudnia 2022 r (więcej o dodatku osłonowym i jak można go uzyskać pisaliśmy TUTAJ).