Konfiskata aut pijanych kierowców staje się faktem. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Driver due to being subject to test for alcohol content with use of breathalyzer

Pod koniec ubiegłego tygodnia (2 grudnia) Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego wprowadzającą konfiskatę samochodów pijanych kierowców. Dodatkowo nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa.

 

 

Nowelizacja Kodeksu karnego trafiła na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy w połowie listopada br. po tym jak posłowie w Sejmie odrzucili sprzeciw Senatu wobec nowelizacji Kodeksu karnego. Nowelizacja przyjęta wcześniej przez Sejm 7 lipca br. a przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzbudza dużo kontrowersji i nie brakuje opinii, że jest ona bardzo restrykcyjna szczególnie w zakresie dotyczącym przepisów ruchu drogowego. W piątek (2 grudnia) Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda podpisał powyższą nowelizację Kodeksu karnego.

 

 

Konfiskata pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Nowelizacja Kodeksu karnego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzi konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Auto będzie zatrzymane w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

W przypadku, kiedy pojazd nie stanowi wyłącznej własności sprawcy, orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu, zaś za tą równowartość uznawano by wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych. Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, tylko własność np. jego pracodawcy, sąd orzeknie nawiązkę.

Dodatkowo zwiększona zostanie maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości grozi kara od 2 do 12 lat więzienia. Nowe przepisy podnoszą maksymalną granicę z 12 do 16 lat pozbawienia wolności.

Zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa

Nowe przepisy podniosą górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużony zostanie też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowelizacja wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Przyjęta nowelizacja Kodeksu Karnego wprowadza też zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie grozi za to przestępstwo do 15 lat więzienia. Za zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie – obecnie jest to od 2 do 12 lat. Za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary grozić będzie od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie – obecnie jest to od 2 do 12 lat więzienia.

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowo podwyższenie z 500 zł do 800 zł kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem a staje się przestępstwem.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy Kodeksu karnego?

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w nowelizacji Kodeksu karnego przewidziano trzymiesięczną vacatio legis, jednak z wyłączeniem niektórych przepisów, m.in. regulacji dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości – te wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.