Aby zachować jak najwięcej zieleni m. in. w miastach konserwatorzy zabytków mają zabraniać realizacji inwestycji związanych z wycinką starych drzew i zieleni na obszarach zabytkowych – to najnowsze wytyczne urzędników z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS).
Wojewódzcy konserwatorzy zabytków powinni zachęcać lokalne samorządy do utrzymania i eksponowania wartości krajobrazu kulturowego i zieleni zabytkowej, uwzględniając kompleksowo zagadnienia zarówno ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i środowiska przyrodniczego, a także odbudowy krajobrazów, które ucierpiały wskutek rozwoju ułomnej industrializacji i urbanizacji oraz bezkrytycznego naśladownictwa wzorców obcych kulturowo – ogłasza MKDNiS, wyposażając konserwatorów zabytków w nowe wytyczne. Zgodnie z tymi poleceniami mają oni zakazywać realizacji inwestycji przewidujących „wycinkę starodrzewia i usuwanie zieleni w celu utwardzania betonem placów i innych przestrzeni publicznych na obszarach zabytkowych”.
Potrzebna jest zmiana regulaminów wybranych konkursów dotacyjnych
Obranie takiego kursu łączy się tym samym ze zmianą regulaminów konkursów, w których przyznawane są pieniądze na inwestycje związane z rewitalizacją. Pulą tych pieniędzy zarządzają zazwyczaj samorządy województw. Informacja o konieczności zmiany do 30 października 2021r. regulaminów tych konkursów już została przekazana marszałkom poszczególnych województw.
Chcą ukrócić betonozę
Oprócz nowych wytycznych zawodowych dla konserwatorów zabytków, MKDNiS zapowiada uruchomienie wspólnej z resortem środowiska kampanii na rzecz zazieleniania polskich miast. – Wspólnie z Ministerstwem Środowiska możemy wykreować program na rzecz zazielenienia miast i doprowadzić do tego, że w urzędach marszałkowskich będą odpowiednie kryteria i wytyczne, które ukrócą proceder „betonozy” – podkreśla Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKDNiS i zarazem Generalny Konserwator Zabytków.