Koronawirus. Rząd skrócił terminy między dawkami przyjmowanej szczepionki przeciw COVID-19

Koronawirus epidemia

W poniedziałek (10 maja) szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ogłosił: “W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19″. Największa zmiana skrócenia terminu podania drugiej dawki szczepionki dotyczy preparatu firmy AstraZeneka. Nowe regulacje wejdą w życie 17 maja.

 

 

Na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że decyzja o skróceniu czasu między podaniem dawek szczepionki przeciwko COVID-19 została podjęta w związku ze stanowiskiem Rady Medycznej.

 

 

Nowe, krótsze terminy między podaniem dawek szczepionki przeciw COVID-19:

  • Pfizer: z 42 dni 35 dni,
  • Moderna: z 42 dni 35 dni,
  • AstraZeneka: z 84 dni 35 dni.

Jak przekazał minister Michał Dworczyk przedstawione powyżej zmiany wejdą w życie od 17 maja – My musimy, wykonując szczepienia, myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy, bo musimy zapewnić każdemu pacjentowi drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie dopiero za tydzień – poinformował szef kancelarii premiera.

Skrócenie terminów między dawkami szczepionek dotyczy osób, które od 17 maja będą się zapisywały na szczepienia. Michał Dworczyk dodał, że jeżeli pacjent będzie prosił o to, żeby mieć dłuższy termin podania drugiej dawki kilka dni później to będzie to po prostu kwestia umówienia się i podkreślił, że wszystkie terminy są w ramach zaleceń producenta.

Ozdrowieńcy będą szczepieni szybciej

Dodatkową zmianą, o której poinformował minister Michał Dworczyk jest skrócenie terminu, w którym ozdrowieńcy mogą się zaszczepić. Obecnie osoby takie mogą się zaszczepić w terminie 90 dni od otrzymania dodatniego wyniku testu. Od 17 maja termin ten zostanie skrócony do 30 dni od otrzymania dodatniego wyniku testu.

Od 10 maja wszystkie osoby pełnoletnie mogą się rejestrować na szczepienie

Od 10 maja rząd uruchomił rejestrację dla wszystkich pełnoletnich. Osobom urodzonym w 2003 roku w dniu 18-tych urodzin zostanie wystawione e-skierowanie. Osoby chętne, które chcą się zarejestrować mogą tego dokonać przez internet – na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989.