Kraj. Na początku 2022 roku szykują się duże zmiany w zasiłku macierzyńskim i chorobowym

lekarz

Stetoskop, fot. GP (archiwum)

Od początku 2022 roku szykują się poważne zmiany w zwolnieniach lekarskich i zasiłku macierzyńskim.

 

 

Zmiany, które wejdą w życie z początkiem 2022 roku dotkną praktycznie wszystkich, którzy wybiorą się na L4. Nowa ustawa zmienia przede wszystkim zasady obliczania zasiłku chorobowego. Obecnie bowiem kilka chorób w ciągu roku sumuje się do jednej puli, ale tylko pod warunkiem, że L4 wystawione jest z tego samego powodu. Po zmianach w ustawie przyczyna choroby nie będzie już ważna. Przykładowo, Jeśli więc w ciągu miesiąca zachorujemy najpierw na kręgosłup, później na grypę, a następnie na zapalenia żołądka, to wszystkie te L4 zostaną zsumowane i odjęte od limitu 182 dni. Maksymalny okres pobierania zasiłku, czyli 182 dni nie ulegnie zmianie.

 

 

Kolejną istotną zmianą w zasiłku chorobowym będzie wysokość świadczenia za pobyt w szpitalu. Do tej pory wynosił on 70 proc. pensji, czyli mniej niż L4 przechorowane w domu. Od stycznia zostanie podniesiony do 80 proc. Nie będzie miało znaczenia, czy chorujemy w szpitalu czy w domu.

Po zmianach przepisów nie trzeba będzie również przeliczać ponownie podstawy wymiaru zasiłku, jeśli między kolejnymi L4 nie minął miesiąc. Dziś i tak trzeba to zrobić, choć w większości przypadków podstawa jest taka sama.

Są też pewne zmiany w przepisach, które nie są już tak pozytywne. Obecnie po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy przysługuje jeszcze przez 182 dni. Jeśli więc komuś wygaśnie umowa podczas choroby i nie zostanie przedłużona, to jeszcze przez pół roku może liczyć na pieniądze z ZUS. Po zmianach limit ten zostanie zmniejszony o połowę i wyniesie 91 dni.

Zmiany w macierzyńskim

Nowe przepisy wprowadzą również pewną zmianę zasiłku macierzyńskim. Nowe przepisy zabezpieczą  kobiety w ciąży na wypadek śmierci pracodawcy. Do tej pory w takiej sytuacji traciły one prawo do zasiłku. Po zmianach jednak pieniądze będą dostawać od momentu urodzenia dziecka.

Zasiłek mimo spóźnienia z opłatą

Kolejna zmiana przynosi dobre wieści dla osób, które spóźnią się z opłatą składki w terminie. Dziś bowiem zasiłek chorobowy nie przysługuje automatycznie tym, którzy nie zapłacą składek w terminie. Muszą się wtedy ubiegać o wypłatę takiego zasiłku. Od 2022 r. opóźnienie zapłaty składki chorobowej nie spowoduje utraty prawa do zasiłku.