Pod koniec 2024 roku Ministerstwo Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Infrastruktury zgłosiły szereg propozycji zmian w przepisach ruchu drogowego, które możliwe, że jeszcze w 2025 roku wejdą w życie. Wśród nich znalazły się m.in. kolejne zaostrzenia kar dla kierowców za przekraczanie dozwolonej prędkości, jazdę w stanie nietrzeźwości czy udział w nielegalnych wyścigach. Planowane jest również wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar nałożonych na piratów drogowych.
Pomimo starań rządzących, żeby polskie drogi stawały się coraz bezpieczniejsze nadal nie brakuje kierowców, którzy za nic mają obowiązujące przepisy ruchu drogowe i nagminnie łamią ograniczenia prędkości, wsiadają za kierownicę w stanie nietrzeźwości czy łamią sądowe zakazy. To właśnie z myślą o takich osobach polski rząd planuje, żeby 2025 rok stał się rokiem walki z plagą naruszeń bezpieczeństwa na polskich drogach.
W związku z powyższym jeszcze w listopadzie 2024 roku ministrowie resortów: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury zaproponowali szereg zmian, nowości jak również zaostrzeń obecnie obowiązujących przepisów, które mają pomóc w walce z piratami drogowymi.
Jak informuje portal TVN Warszawa wśród proponowanych prze rząd zmian znalazły się m.in.:
– wyższe kary za spowodowanie śmiertelnego wypadku (jeśli był skutkiem wyścigu, brawurowej jazdy lub sprawca miał zakaz prowadzenia pojazdów),
– wyższe kary za jazdę pomimo sądowego zakazu (w tym możliwość nałożenia takiego zakazu dożywotnio),
– zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym (nie dotyczy dróg ekspresowych i autostrad),
– brak możliwości redukcji punktów karnych za poważne naruszenia przepisów,
– nowy typ przestępstwa: organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych,
– wyższe stawki ubezpieczenia OC dla osób biorących udział w nielegalnych wyścigach,
– zaostrzenie kar dla pijanych kierowców.
Jak na razie nie wiadomo, kiedy w 2025 roku powyższe propozycje mogą wejść w życie. Należy jednak pamiętać, że to skuteczne egzekwowanie zasądzonej kary będzie chyba najlepszym sposobem na drogowych piratów i recydywistów, którzy za nic mają obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Rząd rozważa dodatkowo wprowadzenie narzędzi, które ułatwią dotarcie do takich osób jak m.in. stworzenie publicznego rejestru osób z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.