Kraj. Ustawa wprowadzająca wyższe progi zużycia energii elektrycznej z zamrożoną ceną wchodzi w życie. Limity zaczną obowiązywać już w tym roku

Prąd

fot. adobe.stock

W środę (23 sierpnia) Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Zmienione przepisy podnoszą progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

 

 

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent Andrzej Duda podnosi progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

 

 

Nowe przepisy zwiększą limity dla: gospodarstw domowych z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie; gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, z 2600 kWh do 3600 kWh; posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie. Nowe limity będą dostępne w 2023 roku, nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej przekroczył dotychczasowy limit.

Nowelizacja powyższej ustawy wprowadza ponadto, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię – z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Będzie to dotyczyło: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że dodatkowy łączny koszt będący efektem podwyższenia limitów i obniżenia ceny maksymalnej wyniesie ok. 3 mld zł. Całkowite skutki mechanizmów obronnych łącznie z mechanizmem w nowelizacji ma wynieść trochę ponad 39,7 mld zł. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w innym terminie.