Kraj/Powiat. Wypłaty środków z dodatku węglowego nie ruszyły. Żadna gmina w powiecie nie otrzymała pieniędzy z budżetu krajowego

Węgiel fot. uodo.gov.pl

Węgiel fot. uodo.gov.pl

W drugiej połowie września powinny były ruszyć pierwsze wypłaty pieniędzy z tzw. “dodatku węglowego”. Niestety osoby, które złożyły wnioski o takie dopłaty zamiast pieniędzy otrzymują na razie informację o braku środków na realizację tego celu. Okazuje się, że strona rządowa nadal nie przesłała pieniędzy samorządom na realizację tego zadania. Kiedy pieniądze trafią do rąk mieszkańców, którzy złożyli takie wnioski?

 

 

Według wcześniejszych zapowiedzi ze strony rządu wypłaty dodatku węglowego w wysokości trzech tysięcy złotych dla gospodarstw domowych ogrzewających się węglem miały ruszyć już w tym tygodniu, czyli od 19 września. Okazuje się jednak, że mieszkańcy, którzy złożyli wnioski na wypłatę dodatku węglowego na początku drugiej połowy sierpnia i powinni otrzymać pieniądze od 19 września niestety nie mają tych pieniędzy jeszcze na koncie. Czym spowodowana jest taka sytuacja? Okazuje się, że samorządy oraz miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej nie otrzymały jeszcze odpowiednich środków finansowych z budżetu centralnego.

 

 

Jak donoszą ogólnopolskie media część samorządów zamiast wysyłać mieszkańcom pieniądze, którzy złożyli odpowiednie wnioski 17,18 czy 19 sierpnia wysyłają informacje, dlaczego nie są w stanie przesłać środków finansowych w ustawowym terminie. W świetle obowiązujących przepisów w przypadku, kiedy organ administracji nie jest w stanie dotrzymać ustawowego terminu jest zobowiązany powiadomić o tym mieszkańca i podać przyczynę takiego stanu rzeczy.

Zmiany w ustawie o wsparciu dla odbiorców ciepła

We wtorek (20 września) weszła w życie podpisana w weekend przez prezydenta Andrzeja Dudę nowa ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Oprócz tego, że pozwala ona weryfikować, ile wniosków zostało złożonych z jednego adresu (nowe przepisy zakładają, że dodatek energetyczny w tym dodatek węglowy będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania) wprowadza ona również dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.

Dodatek węglowy

Warunkiem koniecznym uzyskania prawa do dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł jest zgłoszenie lub wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków głównego źródła ogrzewania. Świadczenie przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kominek, koza, piec kaflowy zasilane paliwami stałymi, czyli przede wszystkim węglem, brykietem, pelletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek energetyczny

Nowa ustawa wprowadza również jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, LPG lub olej opałowy. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego główne źródło ogrzewania musi być zgłoszone lub wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tym przypadku dodatek wynosi 3 tysiące złotych, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek wynosi 1 tysiąc złotych, dla ogrzewania na LPG wynosi 500 złotych, a na olej opałowy – 2 tysiące złotych. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego wnioski o dodatek będą składane do samorządów, gdzie wójt, burmistrz albo prezydent miasta będą weryfikować ich zgodność z wpisem do CEEB. Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Wedle nowych przepisów, które weszły w życie we wtorek (20 września) dodatki energetyczne będą wypłacane w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Co z dodatkami węglowymi, które wedle starych przepisów powinny były zostać wypłacone do 30 dni od złożenia wniosku? Nowelizacja ustawy, która weszła w życie we wtorek zakłada, że dodatek węglowy będzie wypłacany w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Osoby, które otrzymały decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosku do 20 września otrzymają pieniądze według starych zasad jak tylko samorządy otrzymają pieniądze na ten cel od wojewodów. W przypadku osób, które złożyły wnioski o dodatek węglowy przed 20 września, ale nie zostały one jeszcze rozpatrzone przez urzędników będą stosowane już nowe przepisy, więc okres oczekiwania tych osób może się przedłużyć.

Czy samorządy w powiecie legionowskim otrzymały pieniądze na wypłatę dodatku węglowego?

Gazeta Powiatowa postanowiła we wtorek (20 września) sprawdzić czy samorządy z terenu powiatu legionowskiego otrzymały ze strony rządowej pieniądze na wypłatę dodatków węglowych i czy środki te trafiają już do mieszkańców. Nasza redakcja skontaktowała się z magistratami w Legionowie, Jabłonnie, Serocku i Wieliszewie. W Nieporęcie skontaktowaliśmy się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. We wszystkich tych miejscach poinformowano nas, że jak dotychczas pieniądze na wypłatę dodatku węglowego nie zostały przekazane przez wojewodę mazowieckiego.