Co musimy zrobić, jeżeli chcemy przyjąć uchodźcę do naszego domu lub mieszkania? Gdzie się zgłosić? Jak się przygotować?

Solidarni z Ukrainą fot. Urząd Gminy Wieliszew.Facebook

Solidarni z Ukrainą fot. Urząd Gminy Wieliszew/Facebook

Wielu z uchodźców trafia pod dachy zwykłych obywateli, którzy w odruchu solidarności otaczają ich opieką i zapewniają bezpieczne schronienie. Są również osoby, które właśnie teraz decydują się wspomóc uchodźców poprzez udostępnienie lokalu mieszkalnego. O czym powinny pamiętać takie osoby? Jak powinniśmy przyjmować pod swoje dachy ludzi, którzy porzucili wszystko uciekając przed wojną? Jak należy się przygotować na pomoc uchodźcom?

 

 

Z informacji przedstawionych przez Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego, czyli zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę w Polsce schronienie znalazło już ponad 1,5 mln uchodźców (dane na 10 marca br.). Osoby, które uciekły z Ukrainy przed koszmarem wojny znajdują pomoc i schronienie zarówno w specjalnie przygotowanych do tego puntach przez rząd i lokalne samorządy. Nieocenioną pomoc niosą również zwykli obywatele.

 

 

Wiele osób decyduje się przyjąć uchodźców pod swój dach. O czym należy pamiętać?

Schronienie uchodźcom z Ukrainy oferują mieszkańcy w całej Polsce. W części samorządów powstały bazy osób, które chcą udzielić schronienia. Nie ma jednak jednolitego systemu korzystania z takiej pomocy. Samorządy i różne organizacje starają się wypracować najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Obecnie najbardziej znaną i chyba najpopularniejszą stroną pomagającą uchodźcom w znalezieniu bezpiecznego mieszkania lub domu jest ogólnokrajowa platforma UA SOS. Jak działa ten system? Każda osoba, która chce udzielić pomocy, zamieszcza poprzez platformę szczegółowe informacje dotyczące liczby oferowanych miejsc, lokalizacji oraz czasu udostępnienia lokalu. Z kolei osoby poszukujące noclegu, po określeniu swoich kryteriów, otrzymają automatycznie informacje o najbardziej pasujących ofertach.

Platformę wspierają takie instytucja jak: Polska Akcja Humanitarna i Szlachetna Paczka oraz Związek Ukraińców w Polsce i Unia Metropolii Miast. Aby skorzystać z pomocy, wystarczy założyć konto na portalu uasos.org

Psycholodzy radzą jak powinny przygotować się osoby, które chcą przyjąć do siebie uchodźców:

  • Po pierwsze najważniejszy wydaje się odpowiedni wybór pokoju lub miejsca przeznaczonego dla uchodźców. Należy pamiętać, że osoby te, które uciekły przed piekłem wojny będą potrzebować odrobiny prywatności, żeby powoli dojść do siebie. Dobrze jest też uprzątnąć pomieszczenie w miarę możliwości ze wszystkich własnych rzeczy. Należy również udostępnić gościom przestrzeń do przechowywania ich rzeczy. Małym, jednakże ważnym gestem jest przygotowanie wcześniej pościeli i ręczników dla osób, które będziemy gościć.
  • Dobrze jest po przybyciu osób, które podejmiemy zapoznać je z zasadami panującymi w naszym domu, aby z wyprzedzeniem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nieporozumień. Ważną kwestią jest również zapoznanie po przybyciu uchodźców, których będziemy gościć z tym, gdzie mają spać i gdzie jest łazienka. Pamiętajmy również o zachowywaniu uśmiechu i pogody ducha, co pozwoli tym osobom poczuć się spokojniej po ciężkich przejściach
  • Gospodarze podejmujący gości z Ukrainy powinni pamiętać o udostępnieniu miejsca, gdzie uchodźcy będą mogli spożywać posiłek. Może być to razem z domownikami lub w oddzielnym pomieszczeniu.
  • Dobrze będzie zapewnić również uchodźcom w miarę możliwości dostęp do internetu. Dla wielu z takich osób to główny kontakt z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali na Ukrainie.
  • Warto korzystać w kontaktach z uchodźcami z różnego rodzaju tłumaczy cyfrowych takich jak np. Aplikacja Google Tłumacz. Będzie to duże ułatwienie, jeżeli nasi goście nie znają języka polskiego lub nie będziemy mogli porozumieć się z nimi w innym języku.