Narodowy Spis Powszechny. Rachmistrzowie zaczną swoją pracę od początku maja. W maju i czerwcu będą się kontaktować tylko telefonicznie

Narodowy Spis Powszechny 2021 fot. spis.gov.pl

Narodowy Spis Powszechny 2021 fot. spis.gov.pl

Od 1 kwietnia trwa w Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Tegoroczna edycja spisu jest prowadzona w dużej mierze elektronicznie za pomocą “samospisu internetowego”. Pamiętajmy, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Z myślą o osobach, które jeszcze się nie spisały lub nie mogą tego dokonać samemu pracę od początku maja rozpoczynają rachmistrzowie spisowi. Ważną informacją jest to, że w maju i czerwcu rachmistrzowie z powodu epidemii koronawirusa nie będą osobiście odwiedzać mieszkańców a będą kontaktować się wyłącznie telefonicznie.

 

 

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) wystartował 1 kwietnia br. Podstawowym zadaniem tego ogromnego przedsięwzięcia przeprowadzanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) jest poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. Dane uzyskane w ten sposób pozwalają również tworzyć prognozy i plany dotyczące rozwoju Polski na najbliższe lata w takich obszarach jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, emerytury itd.

 

 

Udział w Spisie Powszechnym to obowiązek!

Udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Oznacza to, że muszą go wypełnić wszystkie osoby mieszkające w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku (w imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni). Obowiązek udziału w Spisie Powszechnym wynika z dwóch ustaw – o statystyce publicznej i narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) potrwa od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku (początkowo spis miał się zakończyć 30 czerwca 2021 roku jednak został przedłużony).

Za odmowę udziału w spisie powszechnym zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce publicznej można zostać ukaranym przez sąd grzywną do 5 tys. zł.

Większe konsekwencje mogą grozić tym osobom, które podadzą nieprawdziwe dane podczas wypełniania formularza spisu powszechnego. Zgodnie z art. 56 ustawy o statystyce publicznej za wymienione wyżej zachowanie może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Na Mazowszu 2,5 tys. rachmistrzów spisowych rozpocznie pracę w maju

Osoby, które z ważnych powodów nie mogą się same spisać i skorzystać z dostępnych do tego opcji mogą spodziewać się kontaktu ze strony rachmistrza spisowego. Ich praca rozpocznie się na początku maja. Do czasu poprawy sytuacji epidemicznej rachmistrzowie będą pracować wyłącznie z wykorzystaniem telefonu. Na terenie województwa mazowieckiego przewidziano wsparcie 2,5 tys. rachmistrzów spisowych.

Skąd pewność, że osoba podająca się rachmistrza mówi prawdę?

Rachmistrz telefoniczny rozpocznie rozmowę od przedstawienia się i wyjaśnienia, że dzwoni, aby przeprowadzić spis. Przed rozpoczęciem zadawania pytań spisowych, rachmistrz poinformuje o możliwości weryfikacji jego tożsamości. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl lub stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie pod adresem warszawa.stat.gov.pl. Następnie dla ostatecznej weryfikacji obu stron rozmowy rachmistrz zapyta o wybraną cyfrę z numeru PESEL. Dzięki temu rachmistrz będzie miał pewność, że rozmawia z właściwą osobą.

Rachmistrz nie ma prawa pytać o majątek, konta bankowe, dochody, wyposażenie mieszkania czy czas nieobecności w domu (np. wyjazdy na działkę).

Co robić w sytuacji, kiedy mamy podejrzenia co do tożsamości rachmistrza?

Jeśli spisaliśmy się już przez Internet – wypełniliśmy formularz spisowy samodzielnie, zostaliśmy spisani przez współmieszkańców, w gminnym punkcie spisowym – lub poprzez Infolinię spisową (dzwoniąc na nią samodzielnie), Rachmistrz do Nas NIE ZADZWONI, ponieważ wypełniliśmy już swój obowiązek spisowy.

Jeśli jednak, ktoś zadzwoni i przedstawi się jako rachmistrz, nie udzielajmy odpowiedzi, rozłączmy się i zgłośmy ten fakt na Infolinii spisowej, w swoim urzędzie gminy/miasta lub na policję. Również w przypadku wizyty w maju lub czerwcu osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy, nie wpuszczajmy jej do domu i niezwłocznie dajmy znać o tej sytuacji urzędowi gminy/miasta lub zgłośmy ten fakt na policję.