Nawet do 500 złotych dofinansowania na zabiegi weterynaryjne dla psów i kotów. Co należy zrobić, aby otrzymać pieniądze?

pies

Osoby posiadające psa lub kota mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet kilkuset złotych na kilka zabiegów weterynaryjnych. Miasta i gminy przekazują takie wsparcie w ramach walki z bezdomnością czworonogów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taki dodatek?

 

 

W ramach specjalnej akcji, która ma na celu walkę z bezdomnością psów i kotów, ich właściciele mogą uzyskać od urzędu miasta lub gminy, na terenie których mieszkają nawet kilkaset złotych dodatku do wybranych zabiegów weterynaryjnych. Właściciele czworonogów mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony samorządów na takie zabiegi weterynaryjne jak kastracja, sterylizacja i czipowanie zwierzaków. W ramach projektu można otrzymać nawet do 100 procent zwrotu poniesionych kosztów na wspomniane powyżej zabiegi.

 

 

 

Sterylizacja i kastrowanie zwierząt domowych nie tylko wspomagają walkę z ich bezdomnością, ale też pozwala skutecznie zwalczać szerzenie się niechcianych i niebezpiecznych chorób, których jest cała masa.

Jednak zabiegi takie jak sterylizacja, kastrowanie i czipowanie psów oraz kotów nie należą do najtańszych. Ich koszt może wynieść nawet do kilkuset złotych. Nie każdy właściciel psa lub kota jest gotów ponieść taki koszt finansowy i właśnie takim mieszkańcom wychodzą naprzeciw samorządy.

 

 

Zanim jednak udamy się do najbliższego weterynarza w celu wykonania powyższych zabiegów najlepiej, żeby skontaktowali się najpierw z urzędem miasta lub gminy w celu ustalenia dokładnej kwoty dofinansowania w danym urzędzie i warunki jego wypłaty.

Fakt.pl informuje, że akcja potrwa do listopada 2023 r. lub do wyczerpania środków finansowych w danych jednostkach samorządowych. Gotówki nie otrzymamy jednak bezpośrednio do rąk — do urzędu musimy przyjść z paragonem lub fakturą, a organ zwróci część lub całość pieniędzy. Gdzieniegdzie weterynarz, po okazaniu wniosku z pieczątką, wykona zabieg, a po wszystkim sam zwróci się o opłacenie usługi do urzędu, z którym współpracuje w ramach programu.

Pamiętajmy jednak, że aby otrzymać dofinansowanie na powyższe zabiegi weterynaryjne właściciele czworonogów muszą spełnić pewne warunki. Najlepiej o zasady przyznawania dofinansowań dopytać bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy, na którego terenie zamieszkujemy. Przeważnie jednak właściciel czworonoga starający się o powyższe dofinansowanie powinien mieć ze sobą dowód poświadczający zamieszkanie danego obszaru, a także dokumenty, że odprowadza podatki w danym mieście lub gminie. Zdarza się również, że samorządy wymagają by właściciele zwierząt posiadali ich książeczki zdrowia lub szczepień (co potwierdzi, że zwierzę należy do nich).