Obowiązkowe odśnieżanie dachów i chodników. Niewywiązywanie się z tego obowiązku grozi konsekwencjami

Chodnik przy ulicy Piłsudskiego w Legionowie fot. GP.kg

Chodnik przy ulicy Piłsudskiego w Legionowie fot. GP/kg (archiwum)

Wraz z początkiem tygodnia nad Polskę zawitały intensywne opady śniegu i zamiecie śnieżne. Taka pogoda może utrzymać się w naszym kraju jeszcze przez kilka dni. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przypomina o obowiązku odśnieżania dachu. Dodatkowo ważną sprawą towarzyszącą obecnej pogodzie jest odśnieżanie chodników. Na kim spoczywają te obowiązki i co grozi za ich nieprzestrzeganie?

 

 

W poniedziałek (8 lutego) niemal w całej Polsce wystąpiły intensywne opady śniegu i zamiecie śnieżne. Z tego powodu warunki do przemieszczania się są bardzo trudne zarówno na ulicach jak i chodnikach. Od rana między innymi w powiecie legionowskim spadło już kilkanaście centymetrów śniegu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przypomina o konieczności odśnieżania dachów i usuwaniu zwisających sopli. Dodatkowo przypominamy o obowiązku odśnieżania chodników. Na kim spoczywają powyższe zadania przedstawiamy poniżej.

 

 

Odśnieżanie chodnika

Za odśnieżanie chodnika (wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości) zgodnie z prawem budowlanym odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości.

Są jednak wyjątki, kiedy właściciel lub zarządca nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przy swojej posesji:

  • Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, wówczas za odśnieżenie odpowiada gmina.
  • Jeżeli na chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera z tego tytuły opłaty, wtedy to on jest zobowiązany odśnieżyć. Zarządca drogi ma dodatkowo obowiązek odśnieżania drogi publicznej.

Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń osoba, która nie spełnia swojego obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany. Dodatkowo osoba, która przewróci się i dozna uszczerbku na zdrowiu podczas przechodzenia przez ośnieżony lub oblodzony chodnik może zażądać odszkodowania na drodze cywilnej od właściciela lub zarządcy nieruchomości. Odszkodowanie może dotyczyć zwrotu kosztów leczenia urazu, rehabilitacji a nawet przyznania renty z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Odśnieżanie dachu

Prawo budowlane jasno precyzuje, że obowiązek odśnieżania dachu i elewacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. Dodatkowe zagrożenie stwarzają zwisające sople lodu. Pamiętajmy, że spadający śnieg lub lód może wyrządzić krzywdę przechodzącym osobom. Zalegający śnieg może również osłabić i uszkodzić konstrukcję dachu.

Odśnieżanie dachu to praca niebezpieczna i na wysokości. Do jej wykonania powinny być wynajmowane odpowiednio wykwalifikowane ekipy. Nadzór Budowlany przestrzega, że prace takie powinny być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

Za nieodśnieżenie dachu może grozić mandat w wysokości co najmniej 500 zł lub nawet kara do roku pozbawienia wolności.