Policja ostrzega przez nową metodą oszustów na wykradanie danych na tzw. “pocztę głosową”

telefon

Pomysłowość oszustów, którzy starają się wykraść dane i pieniądze zdaje się nie mieć granic. Kolejnym sposobem stosowanym przez złodziei przed którym ostrzega policja jest tzw. metoda “na pocztę głosową”. Metoda polega na wysyłaniu przez oszustów wiadomości SMS z informacją o nowej wiadomości w poczcie głosowej. Znajduje się tam również link po wejściu w który pojawia się możliwość pobrania aplikacji. Jeżeli zainstalujemy tę aplikację na nasze urządzenie możemy stracić ważne dane jak i pieniądze.

 

 

Ostatnio informowaliśmy o fałszywych wiadomościach e-mail rzekomo wysyłanych przez znaną firmę kurierską z informacją o problemach z dostarczeniem przesyłki i potrzebą pobrania dodatkowych informacji (więcej pisaliśmy TUTAJ). Obecnie funkcjonariusze policji z Myślenic ostrzegają przed nowym rodzajem oszustwa, za pomocą którego złodzieje próbują wykraść z naszych telefonów dane i pieniądze. Chodzi o tzw. metodę “na pocztę głosową”.

 

 

W najnowszej metodzie oszuści próbują podszywać się pod naszego operatora telekomunikacyjnego i wysyłają SMS z informacją o nieodsłuchanej wiadomości w poczcie głosowej. Dodatkowo w SMS-ie znajduje się link i zachęta do pobrania aplikacji na swoje urządzenie. – Jeżeli ją pobierzesz, na twoim telefonie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie. – informują policjanci z Myślenic. Po zainstalowaniu takiego złośliwego oprogramowania oszuści będą mogli wykraść z naszego urządzenia między innymi dane do logowania w banku.

Policjanci radzą, aby uważnie czytać wiadomości, które otrzymujemy jak również przestrzegają przed pochopnym klikaniem w linki zawarte w podejrzanych wiadomościach i instalowanie za ich pomocą nieznanych aplikacji, ponieważ możemy przez to stracić oszczędności z konta bankowego.

Poniżej przykład fałszywej wiadomości o nowej wiadomości na poczcie głosowej (fot. Policja w Myślenicach/Facebook)

Co zrobić, gdy jednak już kliknęliśmy w podejrzany link i ściągnęliśmy złośliwe oprogramowanie? – Wyłącz telefon i przełóż kartę SIM do innego telefonu, skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasła. Bliźniacze oszustwa mogą dotyczyć również SMS-ów związanych z aplikacją dyskontów spożywczych, serwisów aukcyjnych, instalacji sterowników LTE, RODO. Nie klikajmy w linki z SMS-ów, nie dokonujmy płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajmy aplikacji proponowanych w SMS-ach. – radzi Komenda Główna Policji.

W 2021 roku starsze osoby straciły ponad 60 mln zł w wyniku działania oszustów

Policja przestrzega, że oszuści nie działają obecnie tylko na polu nowoczesnych technologii i urządzeń bezprzewodowych. Cały czas próbują oszukiwać i okradać przeważnie osoby starsze między innymi metodą “na policjanta”. Dane przedstawione przez Komendę Główną Policji są zatrważające. Od początku stycznia do końca czerwca 2021 roku co najmniej 1176 seniorów zostało oszukanych i okradzionych, a straty przekroczyły 63 mln zł.