Poważne zmiany w Kodeksie pracy, chodzi m.in. o urlopy i wypowiedzenia

komputer

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna” rząd szykuje rewolucyjne wręcz zmiany w Kodeksie pracy. Chodzi między innymi o wydłużenie urlopu rodzicielskiego, dodanie nowego urlopu opiekuńczego czy dodatkowe dni wolne od pracy w nagłych przypadkach. Zapowiedzi rządu nad tymi zmianami znalazły się w wykazie prac legislacyjnych. Rząd planuje, że nowe rozwiązania w Kodeksie pracy mogłyby wejść w życie w drugim kwartale 2022 roku.

 

 

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy nad którymi pracuje obecnie polski rząd mają dostosować polskie przepisy do unijnych dyrektyw. Z tego powodu rząd planuje przyjąć nowe rozwiązania w drugim kwartale 2022 roku.

 

 

Ważne zmiany dotyczące urlopów

Bardzo poważne zmiany mogą dotknąć pracowników, jeżeli chodzi o urlopy. Na początek pod prace rządu wzięte zostaną urlopy rodzicielskie. Według planowanych zmian łączny wymiar tego urlopu dla obojga rodziców będzie wynosił do 41 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) – obecnie to 32 tygodnie. Dodatkowo rozważane jest wprowadzenie w ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego nieprzenoszalnej części tego urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców (oznacza to możliwość skorzystania przez każdego z rodziców z maksymalnie 32 tygodni tego urlopu).

Będzie to oznaczać tyle, że ojcowie będą mieli dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. Tej części urlopu nie będzie można przenieść na matkę dziecka, co oznacza, że dodatkowe dni wolne przepadną, jeżeli nie wykorzysta ich mężczyzna. Za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu ojcu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru.

Dodatkowo w Kodeksie pracy ma się znaleźć zapis o ustaleniu wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku (jednakże w razie złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie nie później niż 21 dni po porodzie miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku).

Nowymi zapisami będą te wprowadzające urlop opiekuńczy. Będzie to dodatkowych 5 dni w roku kalendarzowym, z których będzie można skorzystać w celu zapewnienia osobistej opieki osobie będącej krewnym lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga wsparcia z powodu poważnych względów medycznych. Za okres urlopu opiekuńczego pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia.

Kolejną nowością będą dni wolne z powodu działania siły wyższej w pilnych spraw rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Będą to dokładnie dwa dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. W trakcie takiego urlopu pracownik ma otrzymywać 50 proc. wynagrodzenia.

 

 

 

Większe możliwości w stosowaniu elastycznego czasu pracy

Zmiany, nad którymi pracuje rząd mają również odnosić się do szerszego stosowania elastycznej organizacji pracy. Chodzi tutaj o telepracę, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy i przerywany czas pracy) oraz pracę w niepełnym wymiarze czasu. – Możliwość skorzystania z elastycznej organizacji pracy będzie przysługiwała rodzicom opiekującym się dzieckiem do 8 lat oraz opiekunom, tj. pracownikom zapewniającym opiekę lub wsparcie krewnemu lub osobie zamieszkującej z pracownikiem w tym samym gospodarstwie domowym, którzy wymagają znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Odrzucenie wniosku o elastyczną organizację pracy będzie wymagało przedstawienia przez pracodawcę pisemnego uzasadnienia. – można przeczytać w opisie projektu.

Obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony i pozostałe zmiany w przepisach

Poważne zmiany dotyczyć mają również umów o pracę na czas określony. Wprowadzony ma zostać obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy. Obecnie taki wymóg dotyczy tylko umów na czas nieokreślony.

Kolejnymi rozwiązaniami, które rząd będzie próbował wprowadzić w życie ma być obowiązek informowania pracowników przez firmy o oferowanych szkoleniach i płacić za te, które są obowiązkowe i niezbędne do wykonywania zadań na danym stanowisku.

Dodatkowo jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” raz w roku każdy pracownik zatrudniony na umowę czasową będzie mógł zawnioskować o zawarcie z nim umowy na czas nieokreślony. Jeśli pracodawca odmówi, będzie musiał uzasadnić swoją decyzję. Może to ułatwić ewentualne dochodzenie roszczeń z tytułu dyskryminacji. Firmy nie będą mogły również zakazywać swoim pracownikom podejmowania równolegle pracy w innych firmach (o ile zakaz nie będzie wynikał z regulacji antykonkurencyjnych).