Od wtorku (1 lutego) weszły w życie poważne zmiany dotyczące unijnych certyfikatów covidowych (UCC). Chodzi dokładnie o skrócenie ważności obowiązywania dokumentu z roku do 270 dni, zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak po dawkach przypominającej i dodatkowej. Zmiany dotyczą również certyfikatów wystawionych przed 1 lutego 2022 roku.
Na początku stycznia br. Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydał komunikat dotyczący zmian w obowiązywaniu unijnych certyfikatów covidowych. Zgodnie z nim od wtorku (1 lutego) ważność unijnych certyfikatów covid (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, dawce przypominającej i dodatkowej, została skrócona z 360 dni do 270 dni. Jak informuje resort zdrowia skrócenie ważności UCC dotyczy wszystkich zaświadczeń, również tych wystawionych przed 1 lutego 2022 roku.
Kiedy można przyjąć dawkę dodatkową i przypominającą w Polsce?
Dodatkowa dawka uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca. Podawana jest, by osiągnąć optymalne zabezpieczenie przed chorobą.
Jeżeli chodzi o dawkę przypominającą to jest podawana osobom zaszczepionym po pięciu miesiącach od ukończenia podstawowego schematu szczepień przeciw COVID-19, aby poprawić, utrwalić i przedłużyć ochronę po szczepieniu.
Certyfikat covidowy
Certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub też negatywny wynik testu diagnostycznego, zaczął obowiązywać w krajach UE na początku lipca 2021 r. Wprowadzono go aby ułatwić przemieszczanie się po terytorium Unii Europejskiej podczas pandemii koronawirusa. Zaświadczenie można otrzymać w formie wydruku po przyjęciu zastrzyku w punkcie szczepień lub pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta albo mieć je dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.