Powiat. Święta 2020. Szynka na wigilii? Post w Boże Narodzenie?

Family meeting over Christmas table

Kolacja wigilijna (fot. adobe.stock)

Tegoroczna Wigilia (24 grudnia) wypada w czwartek. Czy tego dnia wolno spożywać mięso, czy jednak należy zachować post? Dodatkowo Boże Narodzenie (25 grudnia) 2020 roku będziemy obchodzić w piątek, czy tego dnia katolicy powinni pościć? 

 

Tradycyjnie w Polsce w wigilię nie spożywa się mięsa. Jednak co na ten temat mówi sam kościół?  Od 1918 roku do 1982 roku zgodnie z Prawem Kanonicznym katolików obowiązywał 24 grudnia post ścisły (dopiero wieczorem można było zjeść jeden bezmięsny posiłek). Przepisy te zostały zmienione w 1983 roku wraz z wprowadzeniem nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim – wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu – informują biskupi.

A co z Bożym Narodzeniem (25 grudnia), które wypada w piątek? Zapytaliśmy o to Księdza Prałata Tomasza Chciałowskiego, proboszcza Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Legionowie.

– Jeżeli chodzi o piątek 25 grudnia, to każda uroczystość, która wypada w piątek znosi automatycznie post – powiedział Ksiądz Tomasz Chciałowski.

Biskupi zachęcają do zachowania wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa w Wigilię

Pomimo tego, że w obowiązujących obecnie przepisach kościelnych nie ma nakazu zachowania postu mięsnego w Wigilię to biskupi polscy zachęcają, aby go zachowywać – zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia – czytamy w liście biskupów.

– Wigilia to nie jest tak jak w Wielki Piątek, gdzie obowiązuje nas post ścisły czy Wielka Sobota lub Wielka Środa. Niejedzenie mięsa w Wigilię wynika z polskiej tradycji. Oczekujemy na tą szczególną wieczerzę wigilijną, dlatego jesteśmy zachęcani, żeby pościć i oczekiwać na narodziny Pana Jezusa – podkreśla rolę tradycji w Wigilię Ksiądz Prałat Tomasz Chciałowski, proboszcz Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Legionowie.

Wigilijne potrawy

Zachowanie postu w Wigilię i niejedzenie mięsa jest polską tradycją pomimo braku takich zapisów w prawie kościelnym. Trudno stwierdzić, czy wszyscy, którzy zasiadają do wigilijnej wieczerzy zachowują bezmięsny post, jednak jak co roku na polskich świątecznych stołach nie zabraknie 12 potraw, wśród których znajdą się między innymi: barszcz świąteczny z uszkami, kapusta z grochem czy ryba wigilijna. Nie może zabraknąć oczywiście świątecznych wypieków takich jak makowiec czy pierniczki.

– Trudno mi jest jednoznacznie powiedzieć, że wszyscy tego dnia nie jedzą mięsa, ale myślę, że jesteśmy takim narodem, który przywiązuje wagę do pewnych zwyczajów i tradycji naszych przodków i myślę, że zachowujemy charakter postny. Na stołach pojawi się 12 potraw, które oznaczają 12 miesięcy w roku, gdzie każda z nich symbolizuje dobrobyt, który ma przynieść każdy miesiąc – mówi w rozmowie z naszą redakcją Ksiądz Prałat Tomasz Chciałowski.