Od wtorku (1 lutego) rodzice i opiekuni dzieci mogą składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który wystartuje 1 czerwca 2022 roku i potrwa do 31 maja 2023 roku. Od początku bieżącego roku obsługę Programu “Rodzina 500+” prowadzi już tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną.
Program wypłaty 500 złotych co miesiąc na każde dziecko do 18 roku życia, został wprowadzony w kwietniu 2016 roku i stał się najważniejszym programem pomocowym dla wielu polskich rodzin. Programem tym objętych jest obecnie blisko 4 mln dzieci.
Zmiany w Programie “Rodzina 500+” od początku 2022 roku
Z początkiem 2022 roku rząd wprowadził trzy poważne zmiany w funkcjonowaniu programu:
- Do końca 2021 roku organem obsługującym Program “Rodzina 500+” były samorządy (wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze lub otrzymującej świadczenie wychowawcze). Od początku 2022 roku zajmuje się już tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rozpatrywanie wniosku w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego przez ZUS odbywa się w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu 500 plus będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
- Drugą poważną zmianą jest forma składania wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Dotychczas rodzice dzieci mogli wystąpić z wnioskiem o przyznanie “500+” na dziecko do urzędu gminy, w której mieszka. Obecnie wniosek można złożyć jedynie przez internet za pomocą systemów teleinformatycznych takich jak: Platforma PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.
- Trzecią zmianą jest forma wypłaty świadczenia. Wypłata 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe. Dotychczas rodzice mogli zdecydować, czy chcą otrzymywać pieniądze na konto bankowe, w kasie urzędu gminy czy przekazem pocztowym.
Nabór wniosków od 1 lutego 2022 roku
Od 1 lutego 2022 r. ZUS będzie przyjmował wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS o jego ponowne przyznanie za ten okres. Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego.
Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty 500 plus nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.