Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2021. Jakie grożą konsekwencje za kłamstwo lub odmowę udziału?

Narodowy Spis Powszechny 2021 fot. spis.gov.pl

Narodowy Spis Powszechny 2021 fot. spis.gov.pl

Dzisiaj (1 kwietnia) rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis Powszechny to największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, które przeprowadza Główny Urząd Statystyczny (GUS). Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Za odmowę udziału lub podanie nieprawdziwych informacji mogą grozić surowe kary. Podstawową metodą wzięcia udziału w tegorocznym spisie będzie wypełnienie “samospisu internetowego”

 

 

Ostatni Narodowy Spis Powszechny odbył się w 2011 roku. Podstawowym zadaniem tego ogromnego przedsięwzięcia przeprowadzanego przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) jest poznanie sytuacji demograficznej i mieszkaniowej na poziomie kraju, województw, powiatów i gmin. Dane uzyskane w ten sposób pozwalają również tworzyć prognozy i plany dotyczące rozwoju Polski na najbliższe lata w takich obszarach jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, emerytury itd. Tegoroczna edycja spisu będzie prowadzona w dużej mierze elektronicznie za pomocą “samospisu internetowego”.

 

 

Jak wziąć udział w Spisie Powszechnym 2021?

W tegorocznej edycji Spisu Powszechnego podstawową metodą pozyskiwania danych przez GUS będzie “samospis internetowy”. Dzięki temu rozwiązaniu każdy w dogodnym momencie,  nie czekając na kontakt z rachmistrzem spisowym, będzie mógł wziąć udział w spisie. Specjalna aplikacja jest dostępna na stronie internetowej spis.gov.pl. Dostęp do formularza, który należy wypełnić otrzymamy dostęp poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail.

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe z dostępem do sieci internetowej.

Jeżeli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet, musimy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy mu odmówić udzielenia odpowiedzi. Na terenie województwa mazowieckiego pracuje 2,5 tys. rachmistrzów spisowych. Dane takiej osoby, która się do nas zgłosi można zweryfikować dzwoniąc pod numer: 22 279 99 99, w aplikacji “Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl lub stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie pod adresem warszawa.stat.gov.pl.

Udział w Spisie Powszechnym to obowiązek!

Udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Oznacza to, że muszą go wypełnić wszystkie osoby mieszkające w Polsce niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku (w imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni). Obowiązek udziału w Spisie Powszechnym wynika z dwóch ustaw – o statystyce publicznej i narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) potrwa od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku (początkowo spis miał się zakończyć 30 czerwca 2021 roku jednak został przedłużony).

Jakie kary mogą grozić za kłamstwo lub odmowę udziału w Spisie Powszechnym?

Za odmowę udziału w spisie powszechnym zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce publicznej można zostać ukaranym przez sąd grzywną do 5 tys. zł.

Większe konsekwencje mogą grozić tym osobom, które podadzą nieprawdziwe dane podczas wypełniania formularza spisu powszechnego. Zgodnie z art. 56 ustawy o statystyce publicznej za wymienione wyżej zachowanie może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Jakie pytania mogą występować w Spicie Powszechnym 2021?

Wśród pytań w Spisie Powszechnym oprócz takich jak o imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia czy płeć można będzie spodziewać się pytań z zakresu miejsca zamieszkania, wykształcenia, narodowości, stanu cywilnego czy statusu na rynku pracy.