Ogłoszona przez premiera na konferencji tzw. Tarcza antyinflacyjna zakłada obniżenie cen paliwa, obniżkę VAT na gaz, zniesienie akcyzy na energię elektryczną i dodatek osłonowy dla rodzin.
– Proponujemy dużą obniżkę podatków, by zamortyzować skutki inflacji – przekazał premier Mateusz Morawiecki. Tzw. “Tarcza antyinflacyjna” zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.
– Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej było przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności. – powiedział szef rządu.
Premier poinformował, że ceny paliw czeka obniżka akcyzy, wprowadzona od 20 grudnia 2021 r. na okres pięć miesięcy. Dodatkowo od 1 stycznia paliwa będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej, także na 5 miesięcy. Według wyliczeń rządu ceny paliw mogą spaść o 20 a nawet 30 groszy. Kolejna obniżka czeka VAT na gaz ziemny – zmieni się ona z 23 na 8 proc. To narzędzie będzie obowiązywać od stycznia, na 3 miesiące. Według szefa rządu, oszczędność na gazie może wynieść nawet 140 zł na kwartał.
Dodatkowo zniesiona zostanie całkowicie akcyza na energię elektryczną. Prąd także będzie sprzedawany z niższym podatkiem. VAT zmaleje z 23 proc. do 5 proc. na trzy miesiące, poczynając od stycznia.
W przypadku rosnących cen żywności premier wskazał, że rząd chciałby obniżyć VAT na żywność do 0 procent, ale nie ma na to zgody Komisji Europejskiej. Komisja Europejska poinformowała z kolei, że nikt na razie do niej się w tej sprawie nie zwrócił. Rząd planuje wprowadzić dodatek osłonowy, kompensujący VAT na żywność. Dodatek będzie miał wartość od 400 do nawet 1150 zł w zależności od gospodarstwa domowego (inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio-czy sześcioosobowego). Pieniądze mają być wypłacone w dwóch ratach w 2022 roku.