Rząd planuje ważne zmiany w księgach wieczystych. Nowe przepisy mają ułatwić życie kredytobiorcom

pieniadze

Pieniądze, fot. GP (archiwum)

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w ustawie o Prawie Bankowym. Nowelizacja dotyczy ksiąg wieczystych i zakłada zwolnienie kredytobiorcy z dodatkowych opłat na rzecz banku w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

 

 

Jak podaje resort sprawiedliwości, który prowadzi prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Bankowe, w związku z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości banki obciążają dodatkowymi kosztami kredytobiorców.

W ocenie banków takie działanie jest uzasadniane faktem, że do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej, ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu. W praktyce jednak, niemal w każdym przypadku wpis do hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładane przez banki zdarzenie, które miało uzasadniać pobranie opłaty o charakterze nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego, nie zachodzi. – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zwrócono uwagę, że skoro ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie ziściło się, koszty te, mające charakter nadzwyczajny i asekuracyjny powinny być kredytobiorcy zwrócone, ostatecznie zaliczone na poczet jego umownych zobowiązań kredytowych.

 

 

Planowa nowelizacja zakłada aby w przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu hipoteki, podlegały zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w przepisach spowodują, że konsument nie będzie ponosił ryzyka związanego z okolicznościami od niego niezależnymi, a także za ryzyko, które się nie spełniło. – W sytuacji, kiedy sąd dokona wpisu do księgi wieczystej, a bank otrzyma zabezpieczenie udzielonego kredytu, kredytobiorca otrzyma zwrot opłaty (rozliczenie poniesionych przez klienta opłat z tytułu zwiększonych na czas oczekiwania na wpis kosztów). – czytamy w projekcie ustawy.

Resort argumentuje, że proponowane zmiany w przepisach mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Według resortu sprawiedliwości wynoszą one średnio nawet 370 zł miesięcznie.

W lutym br. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł tłumaczył, że obecna sytuacja w tym temacie jest niesprawiedliwa a ochroną w takich sytuacjach jest objęty wyłącznie bank. – Wszystkie koszty ponosi kredytobiorca. Często są to młode osoby, młode rodziny. Dziś oprócz wysokich stóp procentowych muszą ponosić też koszty ubezpieczenia pomostowego. Stąd też ten projekt, który ma ulżyć kredytobiorcom. – powiedział wiceminister.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2022 r.