Posłowie przegłosowali ustawę, która ma za zadanie uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy mają dotyczyć szczególnie sklepów, które omijają zakaz poprzez świadczenie usług pocztowych. Zgodnie z założeniami projektu ustawy takie placówki będą mogły być otwarte w niehandlowe niedziele pod warunkiem, że ich przychód w ponad 50 procentach będzie pochodził z usług pocztowych. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
O uszczelnieniu przepisów dotyczących działalności sklepów w niehandlowe niedziele głośno było już od kilku miesięcy. Szczególnie związkowcy apelowali do strony rządowej o zmiany w przepisach. Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę obowiązuje od 2018 roku. W 2018 roku zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy mogliśmy zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku.
Ustawodawca wymienił 32 miejsca w których dopuszczono handel w niedzielę poza wyznaczonymi terminami. Są to między innymi: sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki, cukiernie, lodziarnie, placówki pocztowe itd. Otwarte mogą być również sklepy, w których sprzedaży podejmie się sam właściciel (w tym także sklepy spożywcze). Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Sieci handlowe a niedziela niehandlowa
Jako pierwsze na pomysł jak móc prowadzić legalnie handel w niedzielę wpadły władze sieci „Żabka”. Sklepy tej sieci zaczęły przekształcać się w placówki pocztowe.
Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało blisko pięćdziesiąt sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył również Polomarket.
Na początku lipca br. podana została oficjalnie informacja o zawarciu umowy między Jeronimo Martins Polska (sieć sklepów Biedronka) z Pocztą Polską. Dokładnie chodzi o testowanie współpracy polegającej na możliwości odbioru przesyłek w sklepach Biedronki w niektórych sklepach, które należą do sieci handlowej w niedziele niehandlowe.
Pod koniec sierpnia Lidl zapowiedział, że od 5 września „w związku z rozwojem usług pocztowych” otworzy część swoich placówek w niedziele objęte ograniczeniami w handlu. Jak poinformowano, oprócz standardowych zakupów, klienci będą mogli w nich odebrać także przesyłki.
Projekt ustawy mający na celu uszczelnienie przepisów
Projekt do Sejmu w tej sprawie złożył poseł PiS Janusz Śniadek, który w przeszłości pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ “Solidarność”. Poseł zauważył, że obecnie plagą staje się powoływanie przez niektóre placówki handlowe na działalność pocztową. Janusz Śniadek wyjaśnił, że jego projekt ustawy zakłada, że sklep będzie mógł działać w niedzielę niehandlowe, jeżeli działalność pocztowa będzie stanowić ponad 50 proc. przychodów – Zostanie wprowadzony obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie są przychody z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – informował Janusz Śniadek. Dodatkowo Inspekcja Pracy miałaby badać takie rejestry.
Jak głosowali posłowie za nowelizacją ustawy?
Nowelizacja ustawy, która została w Sejmie przegłosowana w piątek (17 września) dotyczy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta z 2018 roku. Nowelizację wraz z poprawkami poparło 272 posłów, przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.
Uszczelnienie handlu poparło 224 posłów z klubu PiS, nikt nie był przeciw, nie głosowało 3 posłów. Z klubu KO 1 poseł głosował za, a 122 przeciw. Z Lewicy 29 osób było za, nikt nie był przeciw, 17 wstrzymało się od głosowania. Koalicja Polska: 4 posłów głosowało za uszczelnieniem, nikt nie był przeciw, 15 wstrzymało się. Konfederacja: 5 posłów głosowało za, 4 było przeciw. Polska 2050 – 7 posłów – wszyscy głosowali przeciw. Porozumienie; 6 osób za, nikt nie głosował przeciw. Koło Kukiz15: 3 osoby głosowały za ustawą, 1 była przeciw. 4 posłów z koła Polskie Sprawy wstrzymały się.
Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym – przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.
Dodatkowo w przyjętej nowelizacji znalazła się poprawka rozszerzająca katalog osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.
Teraz nowelizacja przegłosowana przez Sejm trafi do Senatu. Zgodnie z kolejną poprawką ustawa wejdzie w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Pierwsze sklepy otwarte
W ostatni weekend na ternie powiatu w niedzielę otwarty były jeden ze sklepów niemieckiej sieci handlowej. Czy teraz za jego przykładem pójdą kolejne sklepy pokażą najbliższe niedziele.