We wtorek (21 grudnia) na terenie praktycznie całej Polski panowały bardzo trudne warunki zarówno na drogach jak i chodnikach. Sytuacja ta spowodowana była szybką odwilżą i opadami marznącego deszczu, które doprowadziły do gołoledzi. Niestety doszło w wyniku powyższych trudnych warunków pogodowych do kilku tragicznych zdarzeń na terenie naszego kraju. Również w Legionowie we wtorek (21 grudnia) w wielu miejscach warunki na drogach i chodnikach ze względu na gołoledź były bardzo trudne. Usuwanie zalegającego na chodniku lodu lub śniegu to obowiązek, o którym powinni pamiętać właściciele i zarządcy nieruchomości. Osoby, które ulegną wypadkowi z powodu tego typu zaniedbań, mają prawo dochodzenia odszkodowania. Jak z egzekwowaniem obowiązku odśnieżania i usuwania zalegającego lodu radzi sobie Straż Miejska w Legionowie?
Z obowiązujących przepisów wynika, że usunięcie śniegu i lodu z dróg publicznych należy do obowiązków zarządcy drogi (np. gmin, powiatów czy GDDKiA w przypadku dróg krajowych). Jednocześnie właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie śniegu i lodu z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości. Policja przypomina, że właściciel powinien uprzątnąć chodnik w celu zapobieżenia tzw. ślizgawce posypując go najlepiej piaskiem. Co ważne, pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z dróg dla pieszych przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej jest obowiązkiem zarządcy drogi.
Odśnieżanie chodnika
Za odśnieżanie chodnika (wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości) zgodnie z prawem budowlanym odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości.
Są jednak wyjątki, kiedy właściciel lub zarządca nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przy swojej posesji:
- Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, wówczas za odśnieżenie odpowiada gmina.
- Jeżeli na chodniku parkują samochody, a zarządca drogi pobiera z tego tytuły opłaty, wtedy to on jest zobowiązany odśnieżyć.
Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń osoba, która nie spełnia swojego obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany. Dodatkowo osoba, która przewróci się i dozna uszczerbku na zdrowiu podczas przechodzenia przez ośnieżony lub oblodzony chodnik może zażądać odszkodowania na drodze cywilnej od właściciela lub zarządcy nieruchomości. Odszkodowanie może dotyczyć zwrotu kosztów leczenia urazu, rehabilitacji a nawet przyznania renty z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Odśnieżanie dachu
Prawo budowlane jasno precyzuje, że obowiązek odśnieżania dachu i elewacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. Dodatkowe zagrożenie stwarzają zwisające sople lodu. Pamiętajmy, że spadający śnieg lub lód może wyrządzić krzywdę przechodzącym osobom. Zalegający śnieg może również osłabić i uszkodzić konstrukcję dachu.
Na podstawie art. 61, ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 poz. 2351 z późn. zm.) właściciel lub zarządca obiektu budowlanego obowiązany jest „zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.”
Odśnieżanie dachu to praca niebezpieczna i na wysokości. Do jej wykonania powinny być wynajmowane odpowiednio wykwalifikowane ekipy. Nadzór Budowlany przestrzega, że prace takie powinny być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Za nieodśnieżenie dachu może grozić mandat w wysokości co najmniej 500 zł lub nawet kara do roku pozbawienia wolności.
Tragiczne wypadki związane z gołoledzią i znacznym ociepleniem pogody w ostatnich dniach w Polsce
We wtorek (20 grudnia) na terenie praktycznie całej Polski doszło do gwałtownego ocieplenia (temperatura wynosiła w okolicach 0°C) i opadów deszczu, co spowodowało wystąpienie gołoledzi. Ulice i chodniki w wielu miejscach były pokryte sporą warstwą lodu. Niestety tylko tego jednego dnia doszło do dwóch tragicznych wypadków spowodowanych poślizgnięciem się na oblodzonych chodnikach. Rano na warszawskiej Pradze przy zbiegu ulicy Targowej z Kłopotowskiego 38-letni mężczyzna poślizgnął się i upadając uderzył prawdopodobnie głową o chodnik. Niestety mężczyzna zmarł na miejscu. Obecnie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi policja pod nadzorem prokuratura.
Również we wtorek (20 grudnia) rano, tylko że w Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do podobnego zdarzenia co w Warszawie. W tym przypadku na chodniku przewrócił 66-letni mężczyzna. Niestety również i w tej sytuacji życia poszkodowanego nie udało się uratować. Policja również w tej sytuacji prowadzi postępowanie wyjaśniające pod nadzorem prokuratora.
Do poważnego w skutkach zdarzenia spowodowanego zmianą pogody doszło także w środę (21 grudnia) wieczorem w Częstochowie (woj. Śląskie). W tym przypadku na 34-letniego mężczyznę i jego 13-miesięcznego syna, który znajdował się w wózku spadła bryła lodu z dachu czteropiętrowego bloku, z którego wychodzili na spacer. Zarówno ojciec jak i dziecko doznali urazów głowy. Stan dziecka jest cały czas poważny, doszło do niego m.in. do pęknięcia czaszki.
Czy Straż Miejska w Legionowie egzekwuje obowiązek odśnieżania chodników?
Gazeta Powiatowa wysłała pytania do Straży Miejskiej w Legionowie czy kontroluje i egzekwuje obowiązek odśnieżania chodników od właścicieli i zarządców posesji na terenie miasta. Dokładnie pytaliśmy o okres od 11 grudnia br. czyli od momentu, kiedy niemal w całej Polsce wystąpiły intensywne opady śniegu i zamiecie śnieżne. Z tego powodu warunki do przemieszczania się były bardzo trudne zarówno na ulicach jak i chodnikach.
Urząd Miasta Legionowo przekazał naszej redakcji w imieniu Straży Miejskiej takie oto statystyki od 11 do 21 grudnia. – Straż Miejska w Legionowie interweniowała w sprawie braku odśnieżania dróg dla pieszych przy prywatnych posesjach wobec 12 właścicieli. Interwencje zakończyły się pouczeniem. W związku z tym nie wystawiono żadnego mandatu karnego. Ponadto strażnicy interweniowali w sprawie nieodśnieżonych dróg dla pieszych i jezdni u zarządcy danej drogi. Natomiast w przypadku posesji, której stan prawny jest nieuregulowany, bądź nie ma możliwości ustalenia właściciela zlecano oczyszczenie drogi dla pieszych położonych wzdłuż tych posesji osobom skierowanym przez sąd do prac społecznie użytecznych. – poinformował Gazetę Powiatową w środę (21 grudnia) Kamil Stępkowski z legionowskiego ratusza.
Dla porównania jak informuje portal TVN Warszawa, od 1 do 20 grudnia br. Straż Miejska w Warszawie odebrała 859 zgłoszenia o niedopatrzeniach związanych z zimowymi zagrożeniami (problemy z odśnieżaniem, oblodzeniem czy zagrożeniami związanymi ze spadającymi soplami z dachów). Ośmiu zarządców zostało ukaranych mandatami, a 26 otrzymało pouczenia.
Statystyki wyglądają dobrze, a wy jak oceniacie stan chodników, parkingów i dróg w Legionowie w trakcie ostatniego ataku zimy?