Na mocy zarządzenia, które podpisał premier Mateusz Morawiecki, przedłużone zostały stopnie alarmowe BRAVO i CRP (CHARLIE-CRP). Decyzja ta spowodowana jest zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę.
Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 31 marca – Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59. – poinformowało we wtorek (15 marca) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.
Kiedy wprowadzane są stopnie alarmowe CRP?
Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki może to zrobić szef MSWiA, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie szefa rządu.
Co oznacza wprowadzenie stopni alarmowych CRP?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) informuje, że zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych należą m.in.:
- całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
- przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
- przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji wyjaśnił, że wprowadzenie przez rząd stopnia alarmowego CHARLIE-CRP, czyli trzeciego spośród czterech, które przewiduje ustawa, ma zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury. – Oznacza to przede wszystkim, że osoby, które odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa systemów, będą zobowiązane wdrożyć wyższy poziom procedur bezpieczeństwa, m.in. wprowadzić całodobowe dyżury administratorów oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów. Dodatkowo niezbędne będzie wykonanie przeglądu dostępnych zasobów zapasowych pod względem możliwości ich ewentualnego wykorzystania. – tłumaczył pod koniec lutego br. pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa.
Co oznacza stopień alarmowy BRAVO i kiedy się go wprowadza?
– Drugi stopień alarmowy można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę, ilu uchodźców trafiło do Polski?
Przypomnijmy, że 24 lutego br. Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę rozpoczynając z tym krajem wojnę. Z Ukrainy dochodzą informacje, że wojska rosyjskie ostrzeliwują cele wojskowe ale również miasta zamieszkane przez cywilów w tym placówki edukacyjne i medyczne. Każdego dnia docierają sygnały o ofiarach śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Według różnych szacunków Ukrainę opuściło już blisko 3 mln obywateli tego kraju, którzy uciekli przed okrucieństwem wojny i rosyjskiej napaści. W większości osoby uciekające to kobiety z dziećmi i osoby starsze. Duża część ze wszystkich uchodźców trafiła do Polski. Z informacji Straży Granicznej wynika, że do naszego kraju od 24 lutego do 15 marca trafiło już ponad 1,8 mln uchodźców z Ukrainy.